Nowa matryca Panasonika z globalną migawką kręci w 8K i 60 kl./s! To pierwsza taka na rynku!

Nowa matryca Panasonika z globalną migawką kręci w 8K i 60 kl./s! To pierwsza taka na rynku!
Źródło zdjęć: © © MF
Marcin Watemborski

22.02.2018 09:36, aktual.: 26.07.2022 18:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ledwie kilka dni temu Sony pokazało swoją matrycę z globalną migawką, lecz póki co nie zobaczymy jej na rynku konsumenckim. Tymczasem Panasonic nie śpi i odpowiada z przytupem! Ta matryca Mikro Cztery Trzecie może naprawdę wiele!

Najnowszy wynalazek Panasonika to matryca CMOS, która pozwoli na filmowanie w rozdzielczości 8K z prędkością 60 kl./s z globalną migawką. Dzięki technologii OPF (Organic Photoconductive Film) pojawiła się możliwość rejestrowania niezwykle szczegółowego obrazu na powierzchni małej matrycy, którą pokrywa 450 tysięcy elektronów.

Obraz

Tryby matrycy mogą być przełączane między migawką globalną, a zwykłą migawką centralną. Różnica polega na tym, że migawka globalna odczytuje cały obraz w jednym momencie. Klasyczna migawka cyfrowa przypomina działaniem konwencjonalną migawkę mechaniczną, znaną z lustrzanek. Ta pierwsza pozwoli na zlikwidowanie efektu ”rolling shutter", czyli przesunięcia fragmentów obiektów będących w szybkim ruchu, co jest znaną bolączką wielu filmowców.

Co ciekawe – napięcie matrycy może być kontrolowane, dzięki czemu działa ona tak, jakby miała wbudowany elektroniczny filtr szary i pozwala na osiągnięcie ciemniejszej ekspozycji nawet w bardzo jasnym świetle.

Obraz

Nowa technologia Panasonika jest chroniona aż 135 japońskimi patentami oraz 83 zagranicznymi. Póki co nie wiadomo nic na temat tego, kiedy to cudo techniki ma pojawić się w komercyjnych aparatach. Wiemy jednak, że warto się temu przyglądać na bieżąco.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)