Rewolucja w świecie fotografii! Sony prezentuje nową matrycę bez efektu rolling shutter

Sony stworzyło nową matrycę CMOS BSI, która pozwala na natychmiastowy odczyt ze wszystkich pikseli. Zapowiada się kolejna rewolucja w świecie obrazowania! Czekamy, aż pojawi się na rynku konsumenckim.

Rewolucja w świecie fotografii! Sony prezentuje nową matrycę bez efektu rolling shutter
Źródło zdjęć: © © JK
Marcin Falana

Sony to lider w produkcji matryc światłoczułych i trzeba przyznać, że odkąd na poważnie zajęli się matrycami to postęp w tej dziedzinie zdecydowanie przyspieszył. Teraz Sony poinformowało o kolejnym przełomowym kroku w branży. Japoński koncern właśnie stworzył pierwszą 1,46-megapikselową matrycę CMOS z globalną migawką. Nowa matryca Sony to konstrukcja BSI z globalną migawką, która pozwala na zarejestrowanie informacji ze wszystkich pikseli w tym samym momencie.

Obraz

Matryce BSI (Backside illumination) to wynalazek Sony, który dzięki umieszczeniu układów scalonych tuż za matrycą pozwala na dużo szybszą obsługę danych, dzięki czemu możliwe są lepsze osiągi na wyższych czułościach. Wcześniej ta technologia była wykorzystywana do astrofotografii i monitoringu, potem Sony upowszechniło te matryce także w świecie fotografii.

W 2015 Sony A7R II był pierwszym aparatem pełoklatkowym z matrycą BSI. W zeszłym roku ten typ sensorów przekroczył rozdzielczość 45 megapikseli w Nikonie D850.

Why Do Cameras Do This? | Rolling Shutter Explained - Smarter Every Day 172

Ich podstawową wadą jest jednak zjawisko rolling shutter. Oznacza to, że informacje z pikseli nie są zgrywane w jednym momencie, tylko bardzo szybko ale jednak linia po linii. Jeżeli nie ma to wpływu na większość fotografowanych scen to przy bardzo szybko poruszających się obiektach, jak np. śmigło samolotu widoczny jest efekt rolling, shuter.

Obraz
"Nowy sensor Sony jest wyposażony w nowe, kompaktowe przetworniki A / D o niskim napięciu, umieszczone pod każdym pikselem. Te przetworniki A / D natychmiast konwertują sygnał analogowy ze wszystkich jednocześnie eksponowanych pikseli równolegle do sygnału cyfrowego, aby tymczasowo przechowywać go w pamięci cyfrowej. Ta architektura eliminuje dystorsję z powodu przesunięcia czasu odczytu, umożliwiając uzyskanie funkcji globalnej migawki (...)"
Przykładowe zdjęcie Sony
Przykładowe zdjęcie Sony

Sony jeszcze nie ujawniło czy i kiedy takie rozwiązanie pojawi się w aparatach fotograficznych, jednak jeżeli japoński gigant nadal chce być na czele pod względem produkcji matryc światłoczułych, to powinniśmy zobaczyć podobne rozwiązanie w jednej z kolejnych serii aparatów Sony.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
ciekawostkiInspiracjeaktualności

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)