Nowe badania dowodzą szkodliwości Instagrama. Powoduje napady lęku i depresję

Nowe badania dowodzą szkodliwości Instagrama. Powoduje napady lęku i depresję

CIałe robienie selfie podkreśla wagę social mediów w życiu młodych dorosłych.
CIałe robienie selfie podkreśla wagę social mediów w życiu młodych dorosłych.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski
10.07.2023 12:46

Zaburzenia lękowe i depresyjne to bardzo poważna sprawa. Podczas pandemii koronawirusa COVID-19 bardzo dużo osób zaczęło je dosadnie odczuwać. Te problemy ze zdrowiem psychicznym często są stymulowane różnymi bodźcami, a jak się okazuje, jednym z nich są media społecznościowe, a konkretnie Instagram.

Badanie naukowców z Uniwersytetu Bournemouth przygląda się kwestiom wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne ludzi. Bez wątpienia Instagram oddziałuje na wszystkich – dzieci, młodych dorosłych oraz dorosłych. To zastrzyk stresu, który przejawia się w poczuciu ogólnego dyskomfortu, lęków (w tym "ataków paniki") oraz różnych form zaburzeń depresyjnych.

Eksperci przeprowadzili internetową ankietę na 288 młodych dorosłych z Wielkiej Brytanii. Grupa wiekowa była dość szeroka i dotyczyła osób w przedziale 18-34 lat. Według badania najbardziej zagrożone są osoby, korzystające z Instagrama pasywnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Constantina Panourgia z Wydziału Psychologii Rozwojowej na Uniwersytecie Bournemouth mówi, że media społecznościowe są bardzo ważne wśród młodych ludzi. Badani czynnie mówią o nich – zarówno dobrze, jak i źle. Nawet jeśli nie chcą się interesować tematem, to i tak go znają na tyle, by móc wyrazić opinię i w większości mają własne doświadczenia w korzystaniu z social mediów.

Zgodni z badaniem, ankietowani dzielili się na trzy grupy użytkowników. Pierwszą byli użytkownicy pasywni, czyli ci, który tylko przeglądają social media; druga to użytkownicy aktywni niespołeczni, czyli publikujący, ale nie przeglądający; trzecia grupa zaś to użytkownicy aktywni i społeczni – ci zarówno przeglądali, jak i publikowali własne treści.

Na podstawie analizy wyników, naukowcy stwierdzili, że na największe problemy ze zdrowiem psychicznym narażona jest pierwsza gruba użytkowników. Oni doświadczają największych lęków i spadków nastroju. Co ciekawe, grupa druga, czyli publikujący bez udzielania się społecznie, odznaczali się obniżonym poziomem stresu. Eksperci podkreślają, że użytkownicy, którzy nie angażują się w treści, doświadczają większego poczucia samotności, które pogłębia się wraz z upływem czasu.

Jakiś czas temu publikowaliśmy artykuł o "ładnym_żyćku.jpg", w którym zasięgnęliśmy opinii ekspertek z dziedzin psychologii oraz socjologii. Obie naukowczynie zwróciły uwagę na mechanizm porównywania oraz liczne kłamstwa występujące w mediach społecznościowych, których zadaniem jest nakłonienie użytkowników do zakupu usługi lub produktu na podstawie generowania negatywnych emocji.

Jeśli nie chcecie się wystawiać na bardziej szkodliwe działanie social mediów, mamy dla was kilka rad:

  1. Wyłącz powiadomienia z aplikacji. Warto zostawić co najwyżej te, dotyczące komentarzy lub wiadomości prywatnych.
  2. Zrób porządek w obserwowanych profilach. Usuń te, które wprawiają cię w poczucie dyskomfortu.
  3. W aplikacji Instagram, przechodząc do ustawień postów, możesz wyłączyć wyświetlanie liczb pod postami. W ten sposób nie będziesz wiedzieć, ile ktoś ma serduszek pod zdjęciami, co przełoży się na mniejsze angażowanie mechanizmu porównywania.
  4. Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych. Możesz wprowadzić ograniczenie czasu aktywności aplikacji w ustawieniach swojego smartfona.
  5. Zaangażuj się bardziej w interakcje w świecie rzeczywistym niż wirtualnym. Korzystając nadmiernie z social mediów, czas przelatuje ci przez palce, a przecież jest tak wiele do zobaczenia i przeżycia.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)