Nowe badania udowadniają, że pierwsze kolorowe zdjęcie powstało w 1848 roku

Nowe badania udowadniają, że pierwsze kolorowe zdjęcie powstało w 1848 roku

Spektrum solarne Edmonda Becquerela, 1848 roku.
Spektrum solarne Edmonda Becquerela, 1848 roku.
Marcin Watemborski
03.10.2020 10:31, aktualizacja: 26.07.2022 14:43

Dotychczas myśleliśmy, że pierwsze kolorowe zdjęcie powstało w 1907 roku za sprawą Luisa Ducos du Haurona. Jak się okazuje błędnie. Badania z 2020 roku pokazują fotografię z 1848 roku, na której pojawiły się zalążki koloru. To zmienia bieg historii fotografii.

W wielu książkach na temat historii fotografii znajdziecie informację o tym, że pierwsze eksperymenty z fotografią barwną rozpoczął Louis Ducos du Hauron w 1907 roku techniką autochromu. Ten proces został później dopracowany przez braci Lumiere, natomiast najbardziej znaną ”pierwszą kolorową sesją” jest cykl kadrów dziewczyny w czerwonej sukience z 1913 roku, autorstwa Mervyna O’Gormana.

Najnowsze badania, opublikowane w ”Angewandte Chemie International Edition” przedstawiają pracę Edmonda Becquerela z 1848 roku, który osiągnął kolor na zdjęciu. Fotograf nigdy nie wyjaśnił procesu i szybko zarzucił dalsze próby nad rozwojem techniki. Na zdjęciach, które zrobił widać odtworzenie koloru spektrum solarnego na srebrnej płycie. Becquerel nazywał swoje zdjęcia* ”obrazami fotochromatycznymi”*. Niestety przetrwało tylko kilka jego prac ze względu na światłoczułość materiałów.

Spektrum solarne Edmonda Becquerela, 1848 roku.
Spektrum solarne Edmonda Becquerela, 1848 roku.

Przez 170 lat prace naukowca były rozważane przez badaczy w ramach tego, czy powinny być uznane za pierwsze kolorowe zdjęcia, lecz bez skutku. Dzięki francuskiemu Centre de recherche sur la conservation znamy odpowiedź. Tak, zdjęcia Becquerela są pierwszymi kolorowymi fotografiami. Wszystko to dzięki odtworzeniu procesu Edmonda i ponownym badaniom XIX-wiecznych prac przy użyciu mikroskopu elektronowego. Naukowcy badali strukturę zastosowanej emulsji światłoczułej, która ujawnia zmiany typowe dla procesu fotograficznego. Kolor cząsteczek zmienił się pod wpływem światła, czyli powstała fotografia.

Swój udział w tym miało zastosowanie srebrnej płyty. Chemia wykorzystana przez Becquerela reagowała ze srebrem, dzięki czemu powierzchnia została uczulona nie tylko na natężenie światła, ale również na poszczególne długości fal, w wyniku czego powstały różne kolory. Potwierdziły to badania przeprowadzone spektrometrem, pozwolił obliczyć energię wibracji cząsteczek poddanych działaniu światła.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)