Zeiss Planar T* FE 50 mm f/1.4 ZA - nowy obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony

Zeiss Planar T* FE 50 mm f/1.4 ZA - nowy obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony

Zeiss Planar T* FE 50 mm f/1.4 ZA - nowy obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony
Marcin Watemborski
11.07.2016 13:00, aktualizacja: 26.07.2022 18:58

Nowy Zeiss Planar T* FE 50 mm f/1.4 ZA charakteryzuje się dużą jasnością, wysoką rozdzielczością oraz dużymi gabarytami. Zobaczcie, co znajdziemy w nowym szkle przeznaczonym do bezlusterkowców z pełną klatką od Sony.

Firma Sony ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego obiektywu z mocowaniem Sony E do bezlusterkowców z matrycami pełnoklatkowymi. Jest to czwarty obiektyw o zbliżonej ogniskowej, tuż obok Sony FE 50 mm f/1.8, Sony Zeiss 55 mm f/1.8 i manualnego Zeiss'a Loxia 50 mm f/2.0.

To, co wyróżnia nową stałkę, to maksymalny otwór względny o wartości f/1.4. Zeiss udoskonalił przeniesienie kontrastu oraz rozdzielczości. Jak deklaruje producent, nowy obiektyw pracuje równo w całym kadrze, na każdej wartości przysłony dzięki zaawansowanym korekcjom optycznym.

Obraz

W konstrukcji obiektywu zastosowano soczewki AA oraz ED, które mają za zadanie niwelować aberrację sferyczną i chromatyczną. Flary i duszki są osłabiane przez powłokę Zeiss T*, dzięki której obraz zyskuje na legendarnej wyrazistości charakterystycznej dla tej marki. Specjalna konstrukcja Planara sprawia, że zniekształcenia są zniwelowane do minimum.

Obraz

11-listkowa przysłona o maksymalnej wartości f/1.4 zapewni nie tylko świetną pracę w gorszych warunkach oświetleniowych, ale również silnie plastyczne rozmycie tła. Na korpusie znajdziemy również pierścień zmiany wartości przysłony (z możliwością wyłączenia kliku) oraz przełącznik trybu AF/MF. Pierścieniowy silnik SSM (Super Sonic Wave Motor) zapewni szybkie, dokładne i ciche ustawianie ostrości. Dodatkowo całość została uszczelniona na pył i wilgoć.

W redakcji z kolei z niecierpliwością czekamy na obiektyw o ogniskowej 35 mm, o większej jasności, niż Sony Zeiss 35 mm f/2.8 i tańszego niż Sony Zeiss 35 mm f/1.4.

Dostawy nowego obiektywu do Europy rozpoczną się w lipcu 2016 w cenie 1800 euro.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)