Koniec nietrafionych zdjeć. Dzięki temu obiektywowi ustawisz ostrość po fakcie

Koniec nietrafionych zdjeć. Dzięki temu obiektywowi ustawisz ostrość po fakcie

Koniec nietrafionych zdjeć. Dzięki temu obiektywowi ustawisz ostrość po fakcie
Marcin Watemborski
27.03.2020 06:42, aktualizacja: 26.07.2022 14:57

Technologia light field jest znana w świecie fotograficznym od dłuższego czasu. Aparatem, który wprowadził ją szerzej na rynek było Lytro. Niestety ten aparat się nie przyjął i przestał być produkowany. Tymczasem pojawi się rozwiązanie dla bezlusterkowców i lustrzanek, pozwalające na wybór głębi już po zrobieniu zdjęcia.

Kiedy pierwszy raz czytałem o Lytro, zastanawiałem się, kiedy technologia light field wejdzie do komercyjnego zastosowania we współczesnych aparatach cyfrowych – lustrzankach i bezlusterkowcach. Umożliwia ona naprawdę wiele interesujących rzeczy: ustawienie punktu ostrości po zrobieniu zdjęcia, wybór zakresu głębi ostrości, zabawa symulacjami tilt-shift, tworzenie zdjęć 3D, a nawet nakładanie filtrów zależnych od głębi zdjęcia (wieloplanowości).

Technologia light field od jakiegoś czasu z powodzeniem sprawdza się w smartfonach fotograficznych. Dzięki niej aparaty rejestrują nie tylko informacje o kolorach, ale również o odległości poszczególnych obiektów od matrycy i tworzą siatkę fotografowanej sceny.

Póki co niewiele wiadomo o specyfikacji technicznej powstającego obiektywu K-Lens. Jedyne co, to wiemy, że będzie miał ogniskową 80 mm i przysłonę f/0.9. Najmniejsza odległość ostrzenia tego wynalazku to 60 cm, a waga ma być mniejsza niż 1000 gramów. K-Lens będzie dostępny w wersjach do wszystkich popularnych pełnoklatkowych aparatów, w tym do Canona, Nikona oraz Sony. Wszystkie funkcje obiektywu będą dostępne za pośrednictwem specjalnej wtyczki do Photoshopa.

Niemiecki start-up K-Lens został nagrodzony na tagach Photokina 2018 za przedstawienie swojego pomysłu. Prototyp obiektywu jest już w fazie testów, a zamówienia będzie można składać od września 2020 roku za pośrednictwem strony internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)