Stare zdjęcia - jak przywrócić im blask? [poradnik]

Stare zdjęcia - jak przywrócić im blask? [poradnik]

fot. Falln-Stock / falln-stock.deviantart.com
fot. Falln-Stock / falln-stock.deviantart.com
Jakub Knoll
15.12.2010 18:46, aktualizacja: 15.12.2010 19:46

Stare zdjęcia to cenne pamiątki z przeszłości, o które warto zadbać. Jak przedłużyć ich życie w dobie fotografii cyfrowej, wyretuszować i sprawić, aby znów dobrze wyglądały? Przedstawiamy dwie skuteczne metody: jedna z programu Adobe Photoshop, druga z darmowego GIMP-a.

Stare zdjęcia - jak przywrócić im blask w Photoshopie?

Zdjęcie oryginalne
Zdjęcie oryginalne

Kolejny etap to poprawienie histogramu zdjęcia, czyli korekta poziomów. W moim przypadku trzeba było zdjęcie przyciemnić, przesuwając histogram bardziej na lewo.

Menu Poziomy
Menu Poziomy

Następnie, używając narzędzia Łatka (Patch Tool), zaznacz zniszczoną partię fotografii (a). To zaznaczenie przenieś, trzymając lewy przycisk myszy, na podobną, choć całą część (b). W ten sposób fragment niezniszczony zastąpi pierwotny. Przeklejona część dodatkowo dopasowuje się automatycznie do tej, na którą jest nakładana.

Narzędzie Łatka
Narzędzie Łatka

Łatka doskonale sprawdza się przy większych powierzchniach. Teraz, kiedy już je poprawiłeś, skorzystaj z trzech innych funkcji ? Punktowego pędzla korygującego (Spot Healing Brush Tool), Pędzla korygującego (Healing Brush Tool) i Klonowania (Clone Stamp Tool).

Menu Pędzel Korygujący i Klonowanie
Menu Pędzel Korygujący i Klonowanie

Dwa pierwsze narzędzia służą do usuwania elementów na jednolitym tle (na poniższym zdjęciu zaznaczyłem je białym kółkiem). Jeśli chcesz wyretuszować skazy w miejscu, gdzie łączą się różne elementy, powinieneś użyć Klonowania (zaznaczone na czerwono). Pędzle w drugim przypadku nie poradzą sobie z uśrednieniem koloru i powstanie nieładna smuga.

Pędzel korygujący i Klonowanie
Pędzel korygujący i Klonowanie

Pędzel korygujący oraz Klonowanie wymagają, byś zaznaczył najpierw obszar, z którego obraz chcesz przenieść (za pomocą lewego klawisza Alt). Potem (już nie trzymając Alta) przekopiuj ten obraz na fragment, który korygujesz. Obie funkcje różnią się jednak tym, że Pędzel automatycznie dopasowuje tony przenoszonego elementu do obszaru, na który jest nakładany, a klonowanie przenosi wiernie.

Punktowy pędzel nie wymaga za to zaznaczania żadnego punktu - od razu dopasowuje obraz, dlatego może być mniej dokładny przy pracy nad detalami. Za to przy tle daje różne rezultaty, nie powtarzając efektów, dzięki czemu trudniej rozpoznać, że zdjęcie podlegało manipulacji. Wygląda ono bardziej naturalnie.

Przy retuszu twarzy kobiety i dziecka również posłuż się Klonowaniem z małą wielkością pędzla przy maksymalnym powiększeniu. Wymaga to czasu, cierpliwości, precyzji oraz częstej zmiany punktu, z którego pobieramy, ale ostatecznie zdjęcie wygląda o wiele lepiej. Dla wygładzenia efektu możesz jeszcze w obszarach bardziej jednolitych zastosować Pędzel korygujący.

Zdjęcie po klonowaniu
Zdjęcie po klonowaniu

Jak pewnie widzisz, broda kobiety nie wygląda specjalnie naturalnie ? trzeba to poprawić. W tym celu zaznacz fragment, gdzie linia brody jest w miarę wyraźna, a tło jednolite, i skopiuj go do nowej warstwy. Następnie na tej nowej warstwie włącz Edycja / Swobodnie przekształć (lub Ctrl+T), by móc edytować jej kształt, a potem kliknij Przechodzenie między trybem przekształceń dowolnych i wypaczeń, które znajduje się w menu w prawym górnym rogu.

  • *

Ta funkcja pozwala dowolnie przekształcić skopiowany element i dopasować go do zdjęcia. Teraz jeszcze musisz użyć narzędzia Gumka (Erreser), żeby usunąć te części nowej warstwy, która nie jest potrzebna. Najlepiej użyj małego krycia, by efekt był delikatniejszy.

Gumka
Gumka

W podobny sposób - łącząc narzędzia Klonowania, przekształceń i wypaczeń oraz gumki - popraw resztę zdjęcia, tworząc kolejne warstwy. Krycie warstw ustaw na średni poziom, by efekty były naturalne.

Zmiana krycia
Zmiana krycia

Na końcu połącz wszystkie warstwy (Warstwa / Połącz warstwy lub Ctrl+Shift+E) i dokonaj jeszcze ostatnich poprawek narzędziem Klonowanie. Zdjęcie jest już wyretuszowane, teraz czas na ostatnie szlify.

Za pomocą odpowiedniego filtra usuń szum ze zdjęcia.

Usuwanie szumu
Usuwanie szumu

Żeby wyostrzyć zdjęcie, stwórz nową warstwę przez kopiowanie (Warsztat / Powiel warstwę lub Ctrl+J). Na nowej warstwie włącz górnoprzepustowość (Filtr / Inne / Górnoprzepustowy), ustawiając promień na ok. 2 piksele.

Filtr górnoprzepustowy
Filtr górnoprzepustowy

Teraz zmień mieszanie warstwy na Nakładka (Overlay) z kryciem 70%.

Mieszanie warstw Nakładka
Mieszanie warstw Nakładka

Często będziesz chciał wyostrzyć tylko część zdjęcia. Tutaj także nie ma potrzeby wyostrzać jednolitego tła. W tym celu zaznacz warstwę wyostrzającą, którą zrobiłeś przed chwilą, i stwórz maskę wektorową.

  • *

Kolory twojego pędzla zmieniły się na czarny i biały. Kiedy pokolorujesz coś pędzlem lub ołówkiem na czarno, w tym miejscu dana warstwa będzie niewidoczna, jeśli na biało, tylko tam będzie ją widać. Możesz też zamalować część obrazka na czarno, a potem nacisnąć Ctrl+I, żeby zrobić odwrotność zaznaczenia.

Warstwa ostrzenia
Warstwa ostrzenia

Na koniec poprawimy jeszcze kontrast. W tym celu stwórz nową warstwę z krzywymi (Warstwa / Nowa warstwa dopełnienia / Krzywe) i odpowiednio wygnij krzywą.

Krzywe
Krzywe

Teraz pozostaje tylko połączyć wszystkie warstwy (Ctrl+Alt+E) i zdjęcie jest gotowe.

Stare zdjęcia - jak przywrócić im blask w GIMP-ie?

W przypadku pracy w GIMP-ie zacznij od razu od narzędzia Klonowanie. Przed rozpoczęciem pracy zaznacz myszą z Ctrl, skąd ma być pobierany klonowany obraz, a krycie ustaw na ok. 50%. Potrwa to może dłużej, ale efekt będzie bardziej naturalny. W przypadku cieni i pełnych kolorów lepiej jednak zastosować krycie 100%. Eksperymentuj i wybierz najlepsze krycie do zdjęcia i motywu.

Narzędzie Klonowanie
Narzędzie Klonowanie

Teraz za pomocą narzędzia Rozsmarowywanie wygładź krawędzie i przejścia kolorów tła. Wybierz jako pędzel jeden z Circle Fuzzy, ustal skalę narzędzia, a na koniec wygładź krawędź od koloru ciemniejszego do jaśniejszego.

Menu rozsmarowywanie
Menu rozsmarowywanie

Ostatecznie, łącząc narzędzia klonowania i rozsmarowywania, powinieneś otrzymać obraz taki jak ten poniżej.

Zdjęcie po Klonowaniu i Rozsmarowywaniu
Zdjęcie po Klonowaniu i Rozsmarowywaniu

W GIMP-ie także jest funkcja Łatki, jednak nie tak skuteczna i łatwa w obsłudze jak w Photohopie, dlatego lepiej używać tylko Klonowania.

Została Ci jeszcze do poprawienia broda. Wybierz Kroplomierz i ustal kolor linii brody kobiety.

Narzędzie Kroplomierz
Narzędzie Kroplomierz

Teraz wybierz Pędzel i dorysuj brakujący zarys brody.

Narzędzie pędzel
Narzędzie pędzel

Żeby całość wyglądała naturalniej, użyj jeszcze narzędzia Rozmycie. Wybierz większe tempo (np. 70) dla tła, mniejsze (np. 40) do szczegółów, twarzy i ubrań.

Menu rozmycie
Menu rozmycie

Następnie zajmij się jeszcze Poziomami i Krzywymi, które znajdziesz w menu Kolory. Na histogramie w pierwszym narzędziu przyciemnij nieco zdjęcie.

Menu Poziomy
Menu Poziomy

Używając Krzywych, popraw kontrast (Kolory / Krzywe).

Menu Krzywe
Menu Krzywe

Na koniec jeszcze tylko Wyostrz całą fotografię (menu Filtry / Uwydatnianie / Wyostrzanie).

Menu ostrzenie
Menu ostrzenie

Zapisz plik i praca skończona. Powodzenia!

Zdjęcie po retuszu
Zdjęcie po retuszu

Znasz inne metody, jak poprawiać stare fotografie? Podziel się nimi i pokaż nam swoje zdjęcia w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)