Zdjęcie dnia. Ogromny kot znaleziony wśród rysunków z Nazca w Peru

Zdjęcie dnia. Ogromny kot znaleziony wśród rysunków z Nazca w Peru

Rysunek wielkiego kota w Nazca Lines (fot. Jhony Islas).
Rysunek wielkiego kota w Nazca Lines (fot. Jhony Islas).
Źródło zdjęć: © Peru’s Ministry of CultureNascaPalpa
Mateusz Czerniak
20.10.2020 08:44, aktualizacja: 26.07.2022 14:42

Wielki rysunek kota został odkryty na wzgórzu w słynnej lokalizacji Nazca Lines w Peru – systemie linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. Imponujące dzieło sztuki pochodzi sprzed ok. 2 tys, lat i jest długości ok. 36,5 m.

Archeolodzy natknęli się na rysunek podczas prac związanych z częścią Nazca Lines. Ten przypominający kota geoglif, według ekspertów został wykonany w przedziale od 200 p.n.e. do 100 p.n.e., co oznacza, że jest to najstarszy rysunek ze wszystkich odkrytych na Nazca Lines.

Sam system Nazca Lines został po raz pierwszy odkryty przez peruwiańskiego inspektora lotniczego w 1927 roku. Na miejscu odkryto wizerunki kolibra, małpy i orki. Odkrycia zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w1994 roku.

Jest ich więcej

Uważa się, że rysunki powstały poprzez zeskrobanie ciemnej i skalistej warstwy ziemi, która kontrastuje z jaśniejszym piaskiem pod spodem. Naukowcy są zdania, że postacie te służyły kiedyś jako znaczniki podróży.

Prace badawcze i konserwatorskie były kontynuowane w tym miejscu nawet podczas pandemii koronawirusa, kiedy większość obiektów turystycznych została zamknięta. Archeolodzy i pracownicy pracowali nad Mirador Natural, punktem widokowym na chronionym terenie, kiedy odkryli wielkiego kota.

  • To dość uderzające, że wciąż znajdujemy nowe rysunki, ale wiemy też, że jest ich więcej - stwierdził Johny Isla, szef zespołu archeologów.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)