Zdjęcie dnia. Dobrze zachowany XVII-wieczny statek znaleziony w Morzu Bałtyckim

Zdjęcie dnia. Dobrze zachowany XVII-wieczny statek znaleziony w Morzu Bałtyckim

Wrak holenderskiego statku sprzed około czterystu lat.
Wrak holenderskiego statku sprzed około czterystu lat.
Źródło zdjęć: © badewanne.fi
Mateusz Czerniak
15.09.2020 20:45, aktualizacja: 26.07.2022 14:45

Nurkowie z Finlandii dokonali nieoczekiwanego odkrycia podczas eksploracji głębin Morza Bałtyckiego. Znaleźli niezwykle dobrze zachowany wrak statku pochodzący sprzed prawie 400 lat – informuje portal Science Alert.

Ochotniczy nurkowie z organizacji non-profit Badewanne, którzy zajmują się odnajdywaniem zatopionych statków, najczęściej natrafiają na wraki z XX wieku zatopione podczas walk morskich I wojny światowej i II wojny światowej. Odkrycie tego, co zdaje się być nieuszkodzonym holenderskim statkiem handlowym z XVII wieku było więc ogromnym zaskoczeniem.

Manifestacja ówczesnego postępu

Statek ten, będący przykładem statków holenderskiego typu "fluit", został znaleziony w pobliżu ujścia Zatoki Fińskiej w najbardziej na wschód wysuniętych wodach Bałtyku na głębokości ok. 85 m.

Statek mógł przetrwać ok. 4 stulecia w stanie prawie nienaruszonym ze względu na właściwości wód w tej części Morza Bałtyckiego, gdzie istnieje połączenie niskiego poziomu zasolenia, odpowiedniej temperatury i ilości światła.

Nurkowie twierdzą, że nawet ładownie znalezionego statku nadal są pełne i znajdują się tam zapasy prowiantu i towarów. Ma pochodzić z czasów, gdy holenderskie statki towarowe w dużej mierze zdominowały handel morski w tej części świata - po części dzięki pionierskiemu postępowi właśnie w konstrukcji statków.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)