Olympus PEN E-PL2, czyli PEN dla początkujących

Olympus PEN E‑PL2, czyli PEN dla początkujących

Olympus PEN E-PL2
Olympus PEN E-PL2
Mateusz Gołąb
06.01.2011 22:30, aktualizacja: 01.08.2022 14:50

Olympus PEN E-PL2 ma być prostym i jednocześnie zaawansowanym aparatem o ciekawym wzornictwie, przeznaczonym dla początkującego lecz z ambicjami fotografa. E-PL2 dalej ma znany, 12-megapikselową matrycę ale za to duży, 3-calowy ekran LCD, zmienioną obudowę i nowy obiektyw w zestawie.

Nowym obiektywem jest poprawiona wersja M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm f/3,5-5,6 II (28-84 mm) która ma być szybszy, lżejszy i niemal bezgłośny (co na pewno przyda się podczas kręcenia filmów). Jeśli standard to za mało, można skorzystać z 16 obiektywów dostępnych dla standardu Mikro Cztery Trzecie czy z pomocą adaptera również z 27 szkieł Cztery Trzecie.

Razem z E-PL2 zaprezentowano nowe akcesoria podłączane do specjalnego portu w PENach - m.in. PENPAL'a, czyli bezprzewodowy moduł łączności Bluetooth pozwalający na przesyłanie zdjęć do komputera lub telefonu bez użycia kabli.

Tryb "prowadzenia za rączkę" podczas robienia zdjęć Live Guide został ulepszony i obejmuje teraz również kręcenia filmów. Live Guide to wbudowany w aparat przewodnik, pokazujący i podpowiadający krok po kroku jak wykonać prawidłowe zdjęcie. Na tylnej ściance znalazło się kółko nazwane Live Wheel, które w nowy sposób rozwiązuje sprawy nawigacji po menu i zmiany trybów bądź funkcji. Wspomniany duży ekran LCD o przekątnej 3-cali ma rozdzielczość 460 tys. pikseli.

Obraz

Nowością jest wprowadzenie filtru artystycznego o nazwie Dramatyczna Tonacja oraz możliwość nakładania sześciu filtrów także na filmy wideo. Dodatkowo niektóre z efektów (ramka artystyczna, fotografia otworkowa i zmiękczona ostrość) można nakładać na inne, istniejące już zdjęcia wykonane z zastosowaniem filtra.

W korpus wbudowany jest system mechanicznej stabilizacji obrazu (matrycy), a robienie ostrych zdjęć wspomaga dodatkowo w trudniejszych warunkach czułość maksymalna na poziomie ISO 6400.

Wybrane fragmenty informacji prasowej producenta:

  • []Filtry artystyczne w trybach filmowania HD oraz zdjęć, łącznie z filtrem Dramatycznej Tonacji[]System ochrony przed kurzem w postaci filtra ultradźwiękowego[]Niezwykle efektywna wbudowana stabilizacja obrazu[]Kompaktowy, szybki i niemal bezgłośny obiektyw M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 II (kompatybilny z funkcjami filmowania i fotografowania)[]Sensor obrazu High Speed Live MOS o efektywnej licznie 12.3 megapikseli[]Prostota i wygoda użytkowania[]3.0 calowy ekran LCD o rozdzielczości 460,000 punktów[]Wygodne w użytkowaniu, obsługiwane pokrętłem Live Wheel menu funkcji[]Przewodnik Live Guide w trybie filmowania HD[]Podgląd Live View zarówno w trybie filmowania HD jak i fotografowania[]Port Akcesoriów 2 dla kompatybilności ze stale rosnącą gamą różnorodnych akcesoriów PEN[]Kompatybilność z modułem komunikacyjnym PENPAL (PENPAL Bluetooth® Communication Unit)[]Kompatybilność z nowym zestawem oświetleniowym do makrofotografii MAL-1[]Prędkości migawki do 1/4000 sek. oraz zdjęcia seryjne wykonywane z prędkością do 3 kadrów na sekundę[]Tryb wielokrotnej ekspozycji do 3 zdjęć RAW[]Czułości ISO do wartości 6400[]Długa żywotność baterii litowo jonowej BLS-5[]Kompatybilność z trzema nowymi konwerterami: Konwerterem szerokokątnym WCON-P01 (dla obiektywu 14-42mm 1:3.5-5.6 II) Konwerterem rybie oko FCON-P01 (dla obiektywu 14-42mm 1:3.5-5.6 II) Konwerterem makro MCON-P01 (dla obiektywów 14-42mm 1:3.5-5.6 II, 40-150mm 1:4.0-5.6 oraz 14-150mm 1:4.0-5.6)

Filtry artystyczne

[*]Diorama: Wzbogaca głębię ostrości kompozycji nadając zdjęciom nadrealistyczny wydźwięk oraz strukturę niczym z przestrzennego modelu rzeczywistości.

[*]Dramatyczna tonacja: Wzbogaca kontrast wprowadzając do obrazu element silnego napięcia i dynamiki. Tak jak większość filtrów Olympus Dramatyczna Tonacja jest niezwykła bowiem można ją stosować zarówno w odniesieniu do filmów, jak i zdjęć.

[*]Ziarnisty film: Efekt ten odtwarza sposób rejestrowania obrazu przez monochromatyczne filmy o wysokiej czułości. Silna obecność i dramatyczna atmosfera sprawiają, że fotografowany obiekt silnie wyróżnia się na zdjęciu.

[*]Fotografia otworkowa: Redukuje jasność w peryferiach kadru, jak gdyby obraz był oglądany przez małą dziurkę. Dochodzi do tego unikalna tonacja kolorystyczna, która dodatkowo sprawia, ze obraz nabiera tajemniczości i może być postrzegany jako scena z innego wymiaru czy przestrzeni.

[*]Pop Art: Wzbogaca kolorystykę, sprawiając, że jest silniejsza. Barwy stają się bardziej żywe, co pozwala na tworzenie zdjęć o dużym ładunku emocjonalnym wyrażających radość, i poczucie swobody właściwe dla stylu pop.

[*]Zmiękczanie ostrości: Tworzy zmiękczoną tonację, która nadaje zdjęciu eteryczną atmosferę, klimat jakby nie z tego świata. Uzyskuje się zdjęcia, które wyglądają jakby padało na nie niebiańskie światło, zdjęcia, które nie tracą szczegółów w partiach obrazu przedstawiających włosy, czy płatki kwiatów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)