ONZ apeluje do artystów: Prześlij swoje prace i pomóż w walce z koronawirusem

Fotografowie, filmowcy, graficy i inni artyści stali się adresatami apelu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chodzi o propagowanie wiedzy dotyczącej koronawirusa SARS-CoV-2. Wielu artystów ma spore zasięgi, więc można to wykorzystać, jako świetną formę manifestu społecznego.

ONZ apeluje do artystów: Prześlij swoje prace i pomóż w walce z koronawirusem
Marcin Watemborski

01.04.2020 | aktual.: 01.04.2020 13:23

W swoim oświadczeniu, ONZ prosi artystów wszelkich dziedzin o to, by wykorzystali swoją popularność na rzecz walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wiele osób z branży kreatywnej ma bardzo rozbudowane media społecznościowe, dzięki którym docierają do tysięcy osób na całym świecie. To świetny sposób na przekazanie informacji czy obalanie fake newsów.

Organizacja Narodów Zjednoczonych prosi o poruszanie 6 głównych tematów: higieny osobistej, dystansowania społecznego, objawów COVID-19, sposobów zarażenia, obalania nieprawdziwych informacji oraz różnych zbiórek społecznych. W apelu pojawiają się również znane hashtagi, jak #SafeHands (#BezpieczneDłonie) czy #NoHandshake (#BezUściskuDłoni). Są tam również wypisane podstawowe zalecenia WHO oraz nawet alternatywy dla przywitania, jak ”Footshake”, czyli takie przybicie piątki, ale butami.

Obraz

Każdy artysta może wysyłać swoje prace do ONZ za pośrednictwem strony internetowej. Później te zdjęcia, grafiki lub filmy mają być dostępne bezpłatnie, jako materiały informacyjne. Wiąże się to ze zrzeczeniem się praw majątkowych do utworów, ale powiedzmy sobie szczerze – to w słusznej wierze, nie chodzi o zarobienie pieniędzy, tylko niesienie pomocy.

Myślę, że to świetny sposób, by wykorzystać fotografię lub film, jako medium manifestu społecznego i przysłużyć się innym. Każdy z nas ma teraz więcej czasu, więc warto go wykorzystać dla dobra sprawy. Nie bądź żyła – podeślij swoje zdjęcia!

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)