Mój iPad mini, jako codzienne narzędzie pracy przy prowadzeniu Fotoblogia.pl

Mój iPad mini, jako codzienne narzędzie pracy przy prowadzeniu Fotoblogia.pl

Mój iPad mini, jako codzienne narzędzie pracy przy prowadzeniu Fotoblogia.pl
Źródło zdjęć: © © KB
Krzysztof Basel
11.02.2015 15:33, aktualizacja: 26.07.2022 19:41

Mój iPad mini w duecie z iPhonem i MacBookiem Pro to moje podstawowe narzędzia pracy przy codziennym wydawaniu serwisu Fotoblogia.pl. Chciałbym podzielić się z Wami w jaki sposób korzystam z tabletu i które aplikacje są najbardziej przydatne.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą iSpot.

W domu mam obecnie dwa iPady: oryginalnego, pierwszego iPada, który został jeszcze z czasów prowadzenia przeze mnie nieistniejącego już serwisu Applemania.pl oraz iPada mini. Pierwszy z nich to już dziadek – swoje wypracował i służy sporadycznie żonie do czytania książek czy przeglądania stron w Sieci. iPada mini kupiłem tuż po jego premierze we wrocławskim salonie iSpot. Ze względu na ograniczenia budżetowe sięgnąłem wtedy po najprostszą wersję 16 GB z Wi-Fi z szarym smart coverem, a za 8 zł dokupiłem w TkMaxx skórzaną okleinę na tył. Tablet ma już ponad 2 lata, ale nadal dobrze wygląda, bateria trzyma cały dzień intensywnego użytkowania, a system jest dosyć sprawny.

Obraz

Z tabletu korzystam na kilka sposobów. Ze względu na niską wagę oraz stosunkowo nieduże rozmiary mam go niemal zawsze ze sobą w swojej służbowej torbie. Świetnie sprawdza się do zarządzania pocztą elektroniczną, szukania tematów do tekstów czy po prostu czytania w środkach komunikacji miejskiej. Kiedy wybieram się gdzieś bez bagażu na ramieniu czy plecach, to często wkładam swój tablet do bocznej kieszeni kurtki, w której mieści się w całości i nie kusi potencjalnego złodzieja.

Pracując przy biurku jest podpięty do ładowarki i świetnie sprawdza się jako trzeci wyświetlacz. Wtedy główny monitor to mój podstawowy obszar roboczy, gdzie otwieram strony internetowe czy edytor tekstów. Na 13-calowym ekranie MacBooka Pro mam cały czas otwartego klienta poczty, a 8-calowy iPad mini ma wtedy dwie główne i jakże istotne funkcje. Po pierwsze, w tle uruchamiam na nim aplikacje radia (Chilli ZET i lokalne Radio RAM) bądź Spotify. Po drugie, najważniejsze, tablet wyświetla mi w czasie rzeczywistym statystyki odwiedzin Fotoblogii, korzystając z darmowej aplikacji Google Analytics. Aby nieco urozmaicić sobie dzień pracy i odejść od biurka chętnie odpinam iPada od prądu i korzystam z wielu wyselekcjonowanych aplikacji. Oto najlepsze z nich, które zdecydowanie ułatwiają mi pracę.

Trello to jeden z najlepszych systemów zarządzania projektami. W przypadku Fotoblogii świetnie sprawdza się do zdalnego organizowania pracy redakcji – zgłaszania, przydzielania oraz komentowania tematów czy sygnalizowania zakończenia ich przygotowywania.

Obraz

Zamiast do sieci wydzwaniać czy wysyłać dziesiątki maili, komunikujemy się w osobnych wątkach i komentarzach pod konkretnymi tematami. Z Trello korzystają redakcje znanych i popularnych serwisów, takich jak mój ulubiony The Verge, Mashable, Readwrite, a w Polsce chociażby gazeta.pl czy spidersweb.pl. Trello ma też dopracowane, proste w obsłudze aplikacje mobilne na iOS i Androida. Na pulpicie mojego iPada mini oraz iPhone’a Trello app zajmuje główne miejsce.

Moją ulubioną aplikacją To-Do w stylu GTD do zarządzania sprawami jest Wunderlist. Próbowałem różnych programów, takich jak Clear czy Any.DO, ale osobiście najbardziej cenię Wunderlist. W końcu Niemcy słyną ze swojego „ordnung” (niem. „porządek”) i wiedzą, jak przygotować przejrzysty, prosty w obsłudze i darmowy program do zarządzania zadaniami. Darmowa appka synchronizuje się z iPhonem oraz Makiem.

Trzecim, nieodłącznym narzędziem niezbędnym do codziennej pracy jest Feedly – najlepszy czytnik RSSów na rynku. Od kilku lat gromadzę tu wszystkie interesujące źródła – portale, blogi, fotoblogi, magazyny. Aplikacja ma piękny i praktyczny interfejs, nie zacina się, jest lekka, darmowa i prosta w obsłudze.

Kolekcję aplikacji od wujka Google zaczynam od programu do monitorowania statystyk Fotoblogii. Dane o ilości odwiedzających serwis to absolutna podstawa: wyznacznik popularności i jakości materiałów, realizacji celów czy panujących trendów.

Obraz

Jak wspomniałem, pracując przy biurku, iPad mini z otwartą aplikacją Google Analytics wciela się w rolę dodatkowego wyświetlacza do śledzenia ruchu.

Dłuższe, autorskie teksty planowane z wyprzedzeniem (np. testy, wywiady czy poradniki) udostępniamy do redakcji oraz korekty za pomocą Google Drive. W ten sposób ograniczamy ilość wysyłanych maili i kopii jednego dokumentu, a zmiany możemy śledzić praktycznie w czasie rzeczywistym. Na iPadzie często wstępnie czytam i poprawiam niektóre teksty.

Mój cyfrowy notatnik, w którym zapisuję wszystko, co potrzebuję. Absolutna podstawa do dobrej organizacji pracy.

Obraz
© © KB

Jeszcze niedawno Facebook był głównym źródłem pozyskiwania tematów oraz informacji ze świata fotografii czy technologii. W ciągu ostatniego roku Mark Zuckerberg wprowadził szereg zmian w algorytmach i niestety zasięgi wielu wartościowych portali, blogów czy osób są bardzo obcinane. W efekcie coraz mniej wartościowych treści trafia do mnie przez moją tablicę, a sam coraz rzadziej sięgam na aplikację Facebooka.

Korzystam z dwóch kont na Instagramie: prywatnego oraz Fotoblogia.pl. To drugie zazwyczaj jest zalogowane na iPadzie mini, którym też często wykonuję zdjęcia, a później obrabiam na VSCO Cam i eksportuję na profil Instagram. Ostatnio chciałem też przetestować VSCO i obrobiłem w nim wszystkie zdjęcia aparatu Fujifilm X100T, które później umieściłem w jego teście.

Które aplikacje na iPada sami możecie polecić do codziennej pracy?

O innych aplikacjach i zastosowaniu iPada w biznesie dowiecie się na stronie iPad w biznesie w serwisie iSpot.

Obraz

iPada mini i innu sprzęt firmy Apple możecie kupić w salonach iSpot w całej Polsce. Sam korzystałem także kilkukrotnie z pomocy i doradztwa u sprzedawców w salonach. Za każdym razem spotkałem się kompetentną i miłą obsługą, która skutecznie mi pomogła. Warto też wiedzieć, że jeśli jeszcze studiujecie to w salonach iSpot możecie uzyskać atrakcyjne zniżki na zakup sprzętów Apple.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)