Panasonic GX9 - poręczny, szybki aparat o ulicznych aspiracjach

Panasonic GX9 - poręczny, szybki aparat o ulicznych aspiracjach

Panasonic GX9 - poręczny, szybki aparat o ulicznych aspiracjach
Marcin Falana
14.02.2018 07:11, aktualizacja: 26.07.2022 18:08

Panasonic Lumix GX9 zapowiada się nieduży aparat o sporych możliwościach, zaczynając od 20-megapikselowej matrycy bez filtra dolnoprzepustowego, przez 5-osiową stabilizację aż do elektromechanicznej migawki i filmów 4K z nowymi funkcjami.

20,3-megapikselowa matryca bez filtra dolnoprzepustowego

Panasonic zaprezentował nową wersję bezlusterkowca w typie dalmierza. Lumix GX9 oferuje 20,3-megapikselową matrycę, która zostałą pozbawiona filtra dolnoprzepustowego w celu osiągnięcia jeszcze lepszej ostrości obrazu. Dla fanów fotografii czarno-białej Panasonic wprowadził nowy filtr L/Monochrome D. Jedyne czego zabrakło nowemu modelowi, a oferuje to zarówno jego poprzednik GX8 jak i flagowy G9 to uszczelnienia. Nowy model jest też trochę mniejszy, niestety ucierpiała na tym także bateria, która ma pozwalać na wykonanie 260 zdjęć.

Obraz

Poza tym GX9 oferuje odchylany o 90 stopni wizjer elektroniczny EVF o rozdzielczości 1,2 miliona punktów i powiększeniu 0,7x (odpowiednik klatki 35 mm) oraz 3-calowy ekran LCD odchylany o 80 stopni w górę oraz 45 w dół o rozdzielczości ok. 1240 tys. punktów.

Obraz

Tryb cichy pod jednym przyciskiem

Panasonic chwali się także elektromagnetycznym napędem migawki, który redukuje wstrząsy o 90%. Z myślą o miłośnikach fotografii ulicznej wyciszono także dźwięk migawki mechanicznej. W celu dodatkowego wyciszenia w trybie cichym migawka przełącza się z trybu mechanicznego do trybu elektronicznego, a aparat wycisza wszystkie dźwięki (autofokus i odgłos pracy aparatu). Redukuje także moc światła pomocniczego autofokusu i lampy błyskowej. Ten tryb, przydatny w szczególnych sytuacjach, jest dostępny z poziomu jednego ustawienia.

Obraz

Szybki autofokus i zdjęcia seryjne

System autofokusu opartego na detekcji kontrastu wykorzystuje technikę DFD (Depth From Defocus) i zapewnia najwyższą szybkość i dokładność dzięki przesyłaniu sygnału cyfrowego między aparatem a obiektywem z szybkością maksymalnie 240 klatek na sekundę. W efekcie autofokus aparatu Lumix GX9 działa w czasie ok. 0,07 s , a zdjęcia seryjne mogą być wykonywane z szybkością 9 kl./s (AFS) oraz 6 kl./s (AFC). Ponadto dzięki funkcji Starlight AF można z użyciem autofokusu fotografować gwiazdy. Jest to możliwe dzięki dokładnym obliczeniom wartości kontrastu.

5-osiowa stabilizacja

Lumix GX9 został także wyposażony w 5-osiowy system podwójnej stabilizacji obrazu (Dual I.S.). Łączy on funkcję O.I.S. (2-osiowa optyczna stabilizacja obrazu) i B.I.S. (5-osiowa stabilizacja obrazu w korpusie), dzięki czemu kompensuje ruchy w szerszym zakresie, co pozwala na stosowanie 4-krotnie dłuższych czasów otwarcia migawki.

Obraz

Pięcioosiowy system Dual I.S. działa podczas robienia zdjęć, jak i podczas nagrywania filmów, w tym wideo w jakości 4K. Bezlusterkowce Panasonika mogą być wyposażone w wiele obiektywów, z których większość obsługuje 5-osiowy system Dual I.S. zastosowany w GX9. Z kolei system stabilizacji B.I.S. kompensuje poruszenia aparatem nawet z zamontowanym obiektywem bez systemu stabilizacji O.I.S.

Zaawansowane możliwości 4K

Lumix GX9 może nagrywać film w standardzie 4K w rozdzielczości 3840×2160 z szybkością 30p/25p (50 Hz) lub 24p w formacie MP4. Dzięki technologii 4K użytkownicy mogą także uwieczniać ulotne chwile z szybkością 30 kl./s w rozdzielczości 8 megapikseli i zapisywać je jako zdjęcia w formacie 4K PHOTO.

Obraz

Dzięki nowej funkcji Auto Marking wybieranie najlepszego zdjęcia spośród setek klatek jest teraz jeszcze łatwiejsze. Umożliwia ona przejście do klatki, która w oczywisty sposób różni się od bieżącej, aby skrócić czas wybierania najlepszego zdjęcia.

Nowością jest także funkcja Sequence Composition, która umożliwia utworzenie zdjęcia typu stromotion poprzez połączenie wielu równo oddalonych od siebie klatek zarejestrowanych za pomocą funkcji 4K PHOTO. Jak przystało na współczesny aparat cyfrowy GX9 oferuje także łączność Wi-Fi i Bluetooth.

Cena i dostępność

Panasonic Lumix GX9 powinien pojawić się w sprzedaży na początku marca w cenie 999 dolarów za zestaw z obiektywem 12-60 mm f/3.5-5.6, czyli na naszym rynku będzie to około 3500-4000 zł.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)