Panasonic Lumix G9 - nowy bezlusterkowiec dla wymagających fotografów

Panasonic Lumix G9 to nowy bezlusterkowiec dedykowany do fotografowania plenerów i przyrody. Z nowinek trzeba wspomnieć o trybie fotografowania w rozdzielczości 80 Mpix, poprawionej stabilizacji oraz obrazie w wizjerze bez zaciemnienia nawet przy zdjęciach seryjnych.

Panasonic Lumix G9
Panasonic Lumix G9
Marcin Falana

Panasonic zaprezentował nowy model zaawansowanego bezlusterkowca dedykowanego bardziej dla fotografów niż filmowców. Sam Panasonic twierdzi, że jest to aparat do fotografowania plenerów i przyrody, ale patrząc na specyfikację powinen też być dobrą propozycją reporterską. Panasonic Lumix G9 korzysta z matrycy Digital Live MOS o rozdzielczości 20,3 megapikseli, bez filtra dolnoprzepustowego, którą znamy z flagowego modelu dla filmowców GH5.

Panasonic Lumix G9
Panasonic Lumix G9

Nowością jest tryb wysokiej rozdzielczości, dzięki któremu zdjęcia w formatach JPEG i RAW odpowiadają obrazom w rozdzielczości 80-megapikseli poza tym G9 obiecuje zdjęcia seryjne bez przyciemniania obrazu w wizjerze, więc zapowiada się coś w rodzaju Sony A9, tyle, że z mniejszą matrycą. Procesor obrazu Venus Engine zapewnia precyzyjne, ale naturalne obrazy dzięki technologiom Multipixel Luminance Generation i Intelligent Detail Processing.

Stabilizacja obrazu

Funkcja stabilizacji obrazu w G9 została znacznie ulepszona, dzięki czemu możliwe jest użycie migawki z czasem naświetlania dłuższym o 6,5 EV. Efekt ten osiągnięto dzięki precyzyjnym kalkulacjom informacji o wstrząsach w rożnych warunkach fotografowania opartych na danych w zakresie prędkości kątowej i wektora ruchu, które są pozyskiwane nie tylko z czujnika żyroskopowego, ale także z czujnika obrazu i czujnika przyspieszeniomierza.

Panasonic Lumix G9
Panasonic Lumix G9

Łącząc system stabilizacji obrazu BIS (stabilizacja obrazu w korpusie aparatu w 5 osiach) i OIS (Optyczna stabilizacja obrazu w 2 osiach), system 5-osiowej podwójnej stabilizacji obrazu w G9 kompensuje większe ruchy. Technologia podwójnej stabilizacji obrazu działa zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania filmów, w tym wideo w jakości 4K.

Autofokus i zdjęcia seryjne

Niezwykle szybki i precyzyjny autofokus z technologią DFD osiąga nawet 0,04 s, co jak czyni go najszybszym w branży. Dzięki wyjątkowym możliwościom śledzenia obiektu, G9 ma także nigdy nie gubić śledzonego obiektu.

Panasonic Lumix G9
Panasonic Lumix G9

Panasonic G9 może również pochwalić się wyjątkowymi wynikami i mianem najszybszego w swojej klasie oferując zdjęcia seryjne na poziomie 20 kl./s (AFC) / 60 kl./s (AFS) przy pełnej rozdzielczości 20,3 megapikseli. Najwyższa na rynku liczba 20 klatek na sekundę jest dostępna w pełnej rozdzielczości i przy ciągłym autofokusie. Można też skorzystać z funkcji zdjęć seryjnych (AF-S) wykonywanych z szybkością 60 klatek na sekundę.

[photo position="wide"]116180[/photo]
[photo position="wide"]116180[/photo]

Do dyspozycji jak przystało na korpusy Panasonika są również tryby 4K Photo i 6K Photo. Unikalna technologia firmy Panasonic oznacza, że można robić zdjęcia z prędkością 30 klatek na sekundę (6K) lub 60 klatek na sekundę (4K) i wyodrębnić kadr odpowiedni do dużego wydruku wysokiej jakości. Technologię 4K wykorzystują też inne funkcje. Post Focus umożliwia zmianę punktu ostrości nawet po wykonaniu fotografii, a Focus Stacking pozwala na zmianę głębi ostrości po wykonaniu zdjęcia z wykorzystaniem kilku obrazów.

Wizjer bez zaciemnienia nawet przy zdjęciach seryjnych

Lumix G9 posiada największy w swojej klasie wizjer LVF z wyjątkowo wysokim współczynnikiem powiększenia ok. 1,66 x / 0,83 x (odpowiednik aparatu 35 mm) o rozdzielczości 3680 tys. punktów. Nawet w przypadku zdjęć seryjnych z dużą szybkością nie występuje zaciemnienie. Aparat jest wyposażony również w funkcję Point Scope autofokusa i tryb nocny. Zastosowanie technologii OLED do wizjera LVF pozwoliło uzyskać płynne wyświetlanie przy 120 kl./s.

Panasonic Lumix G9
Panasonic Lumix G9

Budowa

Obudowę Panasonika G9 wykonano ze stopu magnezu z ramą przednią i tylną z odlewu ciśnieniowego. Sam aparat jest odporny nie tylko na zachlapania i kurz, ale także na mróz do -10 stopni C. Dzięki największemu w swojej klasie górnemu wyświetlaczowi LCD, umieszczonemu na aparacie, robienie zdjęć jest jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze.

Panasonic Lumix G9
Panasonic Lumix G9

Aparat wyposażony jest również w 3-calowy, obracany i odchylany, tylny wyświetlacz o proporcjach 3:2 i rozdzielczości 1040 tys. punktów. G9 wyposażono w podwójne gniazdo na kartę pamięci SD, kompatybilne z szybkim i pojemnym standardem UHS II.

Panasonic Lumix G9
Panasonic Lumix G9

Panasonic G9 ma zintegrowaną łączność Bluetooth i Wi Fi, co umożliwia natychmiastowe i łatwe ich udostępnienie. Kompatybilność ze standardem Bluetooth 4.2 (zwanym BLE: Bluetooth Low Energy — Bluetooth z niskim poborem energii) pozwala na ciągłe połączenie ze smartfonem lub tabletem przy minimalnym poborze mocy. Jeśli chodzi o sieć Wi Fi, pasmo 5 GHz (IEEE802.11ac) zwiększa bezpieczeństwo i stabilność połączenia w stosunku do konwencjonalnego pasma 2,4 GHz (IEEE 802.11b/g/n).

Obraz

Dostępne są również różne akcesoria poszerzające funkcjonalność G9. Uchwyt do akumulatora wydłuża czas pracy aparatu i zwiększa wygodę podczas wykonywania ujęć pionowych. Można też dokupić muszlę oczną do wizjera, szybką ładowarkę i pasek na ramię. Nie znamy jeszcze ceny na naszym rynku, ale w Stanach Zjednoczonych Panasonic G9 ma kosztować 1699 dolarów za sam korpus, czyli ponad 6000 zł. Uchwyt pionowy DMW-BGG9 to wydatek 349 dolarów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)