Panasonic LUMIX GH5M2 – pierwszy flagowiec Mikro Cztery Trzecie od lat

Po blisko 4 latach Panasonic pokazał nowy flagowy aparat w standardzie Mikro Cztery Trzecie. Panasonic LUMIX GH5M2 to nowa odsłona bezlusterkowca, który kierowany jest do wszystkich rodzajów twórców. To raczej solidna ewolucja niż rewolucja.

Panasonic LUMIX GH5M2 – pierwszy flagowiec Mikro Cztery Trzecie od lat
Marcin Watemborski

25.05.2021 22:01

Panasonic LUMIX GH5M2 jest bezlusterkowcem w standardzie Mikro Cztery Trzecie. Jego sercem jest matryca Digital Live MOS o rozdzielczości 20,3 Mpix z powłoką antyrefleksyjną. Obsługuje ją najnowszy i szybki procesor, który umożliwi korzystanie z silnika Venus. Korpus został wyposażony w stabilizator obrazu Body I.S. oraz algorytm stabilizacji opracowany dla modelu Panasonic LUMIX S1H, by zapewnić nieporuszony obraz do 6,5 EV oraz płynne i stabilne wideo.

Nowy korpus pozwala na kręcenie w formacie C4K – 4K/60p z kodekiem 4:2:0 i 10-bitowym nagrywaniem wideo. Jednocześnie może przesyłać obraz 4K 4:2:2 10-bit przez złącze HDMI. W modelu Panasonic LUMIX GH5M2 fabrycznie została zainstalowana krzywa V-Log, która umożliwi dopasowanie tonacji i kolorów materiałów nagranych przy pomocy V-Log S1H/ S1 i V-Log L GH5/GH5S.

Obraz

Aparat został wyposażony w 2 ustawienia wyjściowe dla gamma Cinelike w menu Photo Style. Pozwolą one na korektę łatwą korektę obrazu dzięki ciepłym odcieniom kolorów oraz grze świateł i cieni. Cinelike D2 bazuje na priorytecie zakresu dynamiki tonalnej, a Cinelike V2 na priorytecie kontrastu. Znajdziemy również nowe tryby: L. Monochrome S i L. Classic Neo. Wszystkie będą dostępne w trybie anamorficznym.

Dzięki zaawansowanej technologii głębokiego uczenia (Deep Learning), Panasonic Lumix GH5M2 oferuje szybki i precyzyjny układ autofokusa, który ma za zadanie doskonale wykrywać różne przedmioty, zwierzęta oraz ludzi. W przypadku tych ostatnich, oprócz wykrywania oczu, twarzy czy ciała, korpus poradzi sobie z odnalezieniem i śledzeniem głowy. Ustawianie ostrości na twarz i oczy jest dwukrotnie szybsze niż w modelu GH5.

Obraz

Nowy flagowiec umożliwi przewodowe oraz bezprzewodowe strumieniowanie obrazu i dźwięku za pośrednictwem aplikacji LUMIX Sync. Dzięki nadchodzącej aktualizacji oprogramowania zostanie dodana możliwość przesyłania strumieniowego IP RTP/ RTSP dla zachowania stabilności. Łączność może odbywać się za pośrednictwem protokołu Bluetooth 3.2 oraz Wi-Fi 5GHz i 2,4Ghz.

Panasonic LUMIX GH5M2 został wyposażony w dotykowy 3-calowy odchylany ekran LCD o proporcjach 3:2 i rozdzielczości 1840 tys. punktów. Pod kątem jasności oraz odwzorowania kolorów oferuje on lepsze osiągi niż ten w modelu Panasonic LUMIX GH5. Korpus został wykonany z magnezu i jest odporny na zachlapanie, pył oraz mróz do -10 stopni Celsjusza.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Trwałość migawki została oszacowana na 200 000 cykli. Bateria ma pojemność 2200 mAh i będzie ją można ładować przez ładowarkę AC lub złączę USB. Panasonic LUMIX GH5M2 jest wyposażony w podwójne gniazdo kart pamięci SD, zgodne ze standardem UHS-II V90.

Panasonic LUMIX GH6 - prace trwają

Producent potwierdził prace nad jeszcze bardziej zaawansowanym korpusem w standardzie Mikro Cztery Trzecie. Model Panasonic LUMIX GH6 pozwoli na nieograniczone nagrywanie wideo w jakości 4:2:2 10 bit DCI 4K/60p podczas używania w certyfikowanej temperaturze. Pojawi się też tryb 4K/120p HFR (High Frame Rate) oraz VRF (Variable Frame Rate) dla nagrywania w zwolnionym tempie.

Panasonic LUMIX GH6 będzie nagrywał 10-bitowe wideo w jakości 5,7K/60p wykorzystując innowacyjną matryce Mikro Cztery Trzecie. Korpus będzie wyposażony w wiele trybów oraz funkcji, które wykorzystają zarówno fotografowie jak i filmowcy.

Nowy Panasonic LUMIX GH6 pojawi się jeszcze w 2021 roku. Oprócz korpusu, na rynku zawita obiektyw Leica DG 25-50 mm f/1.7.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)