Perseverance robi zdjęcie z Ingenuity. Najlepsze selfie z Marsa, jakie powstało

Perseverance robi zdjęcie z Ingenuity. Najlepsze selfie z Marsa, jakie powstało
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

09.04.2021 08:23, aktual.: 09.04.2021 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lubicie robić sobie zdjęcia ze znajomymi? Pewnie, że tak! Łazik Perseverance również, chociaż odbywa obecnie misję na Marsie. Jego towarzyszem jest dron Ingenuity. Pierwsze selfie obu maszyn jest naprawdę świetne.

Na zdjęciu, które widzicie, dron Ingenuity jest oddalony od Perseverance o ok. 4 metry. Selfie obu pojazdów jest w rzeczywistości zdjęciem panoramicznym złożonym z 62 pojedynczych obrazów.

Zostało wykonane za pomocą aparatu WATSON z obiektywem szerokokątnym, który zamontowany jest na jednym z ramion Perseverance. Całkiem fajnie, że NASA pomyślała o tym, by wyposażyć marsjańskiego łazika w kijek do selfie.

Końcowa panorama ma rozdzielczość aż 112 megapikseli, co jest naprawdę zachwycającym wynikiem. Trzeba koniecznie brać pod uwagę to, że przecież Mars jest naprawdę daleko, a technologia wykorzystywana do przesłania pojedynczych zdjęć musi być zaawansowana. Ze względu na przepustowość i wygodę, Perseverance przesyłał wszystkie kadry pojedynczo, a za złożenie panoramy odpowiadali naukowcy z NASA.

Swoją drogą, badacze mają też niezłe poczucie humoru. Poniżej możecie zobaczyć ruchomy obraz, który pokazuje, jak Perseverance dogląda Ingenuity niczym młodszego rodzeństwa.

Obraz

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości możecie zobaczyć na stronie NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)