Photoshop skończył 30 lat. Zobacz jak wyglądała jego pierwsza wersja

Photoshop skończył 30 lat. Zobacz jak wyglądała jego pierwsza wersja
Marcin Watemborski

20.02.2020 07:47, aktual.: 26.07.2022 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Adobe Photoshop to najpopularniejsza wśród profesjonalistów aplikacja do obróbki zdjęć i grafiki. Jej pierwsza wersja wyszła w 1990 roku. Na 30-lecie programu przypominamy wam, jak wyglądał na samym początku. Nie przypominał absolutnie w niczym tego, co znamy dziś.

Wielu fotografów nie wyobraża sobie życia bez Photoshopa. To, tuż obok Lightrooma, podstawowe narzędzie pracy. Współczesna wersja pozwala na praktyczne dowolne manipulacje obrazem.

Początki Photoshopa sięgają roku 1987, gdy Thomas Knoll wykorzystał komputer Apple Macintosh Plus do pisania programu do wyświetlania obrazów przy użyciu monitora monochromatycznego. Gdy pojawił się Display, brat Thomasa – John Knoll podsunął mu pomysł, by dodać do programu funkcje umożliwiające edycję grafiki.

Photoshop version 1

Od 1988 roku dwaj bracia pracowali nad programem do edycji. Tak Display przekształcił się w ImagePro. Oprogramowanie było dołączane do skanerów firmy BarneyScan na podstawie nowo podpisanej umowy, a końcowa nazwa zmieniła się na ”Photoshop”. Ówcześnie sprzedano program w ilości 200 kopii.

Jednocześnie John Knoll rozpoczął rozmowy z Apple oraz Adobe Systems. We wrześniu 1988 roku firma Adobe kupiła prawa do dystrybucji aplikacji. Dopiero ponad rok później, w 1990 roku pojawiła się nowa wersja edytora grafiki na licencji Adobe. Był to Photoshop 1.0, który działał jedynie na komputerach Macintosh.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)