Piękne i niesamowite zdjęcie. Widać na nim, jak gwiazda wyrzuca materię
Południowe Obserwatorium Europejskie (ESO) opublikowało genialne zdjęcie z Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Pokazuje ono, jak młoda gwiazda oddalona o 1350 lat świetlnych od Ziemi wyrzuca materię dookoła siebie. Eksperci porównują jej działanie do spryskiwacza ogrodowego.
11.05.2023 13:43
Zdjęcie zostało opublikowane przez ESO i pokazuje młodą gwiazdę 244-440 zlokalizowaną w Wielkiej Mgławicy w Orionie. Różowe elementy to wyrzucana z niej materia, która doskonale odcina się na tle świecących gazów.
Naukowcy mówią, że młode gwiazdy bardzo często są otoczone przez pierścienie krążącej materii, a gdy ta zbliży se za bardzo, zostaje agresywnie wyrzucona w dal. Na podstawie esowatego kształtu wyrzucanej materii, eksperci stwierdzili, że w tym obszarze mamy do czynienia z dwoma orbitującymi wokół siebie gwiazdami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Młoda gwiazda, która wyrzuca z siebie materię w taki sposób, jak ta na zdjęciu, wprawia ją w ruch i zmienia jej trajektorię, zupełnie tak, jak robią to spryskiwacze w ogrodzie. Innym wytłumaczeniem esowatego kształtu wyrzutów jest możliwe oddziaływanie pola grawitacyjnego innej gwiazdy w Orionie, które jest tak silne, że zakrzywia trajektorię materii.
Zobacz także
Kolory czerwony, niebieski i zielony odpowiadają świecącym pierwiastkom. Są to kolejno: żelazo, tlen oraz azot. Instrument MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer) zarejestrował również tysiące kolorowych obrazów, które pokazują niewielkie odstępstwa i występowanie innych pierwiastków. Jest to możliwe m.in. dzięki specjalnej technologii, która niweluje wpływ atmosfery ziemskiej na obrazowanie kosmiczne.
Zdjęcie przedstawiające obiekt 244-440 jest najostrzejszym dotychczas wykonanym. Na podstawie zebranych przez VLT danych, naukowcy mogą dowiedzieć się więcej na temat narodzin gwiazd i poszczególnych etapów ich rozwoju.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii