Pierwsze selfie zrobione w kosmosie jest na sprzedaż

Pierwszy spacer po Księżycu.
Pierwszy spacer po Księżycu.
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska

12.11.2020 11:19, aktual.: 26.07.2022 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dom aukcyjny Christie’s sprzedaje pierwsze selfie z kosmosu. Zdjęcie zostało zrobione w lipcu 1969 roku przez Buzza Aldrina podczas misji NASA Apollo 11. Na aukcji można nabyć też fotografię przedstawiającą pierwszy spacer po Księżycu.

Na aukcji można znaleźć również inne zdjęcia wykonane przez astronautów NASA. Oprócz selfie Buzza Aldrina, w ofercie znajduje się jedyna fotografia, która została zrobiona podczas pierwszego spaceru Neila Armstronga po Księżycu, a także kultowe już zdjęcie "Earthrise", które przedstawia Ziemię wschodzącą zza powierzchni Księżyca czy zdjęcie pierwszego psa w kosmosie.

Kosmiczni fotografowie

W oficjalnym komunikacie londyńskiego domu aukcyjnego można przeczytać, że dzięki zdjęciom astronauci "byli w stanie przekazać ludzkości piękno i głębię swojego doświadczenia w kosmosie, na zawsze zmieniając sposób, w jaki postrzegamy siebie i nasze miejsce we wszechświecie".

Obraz
© NASA

Według przedstawicieli Christie’s kolekcja jest najobszerniejszym, prywatnym zbiorem zdjęć NASA, które kiedykolwiek zostały zaprezentowane na aukcjach. Tworzą go fotografie wykonane podczas najważniejszych kosmicznych misji.

Naukowcy i bohaterowie

Większość zdjęć została zarchiwizowana w Manned Spacecraft Center w Houston przed wystawieniem na sprzedaż. Kolekcjoner dzieł sztuki Victor Martin-Malburet zebrał ponad 2400 fotografii w ciągu 15 lat, które były pokazywane na wystawach na całym świecie. Jak je zdobył - i dlaczego teraz je sprzedaje - pozostaje tajemnicą.

"Astronauci są często przedstawiani jako wielcy naukowcy i bohaterowie, ale rzadko są okrzyknięci jednymi z najbardziej znaczących fotografów wszechczasów" – można przeczytać w komunikacie domu aukcyjnego. Eksperci oceniają, że cena za niektóre zdjęcia może sięgnąć nawet 66 tys. dolarów (blisko 250 tys. złotych).

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)