Pierwsze takie zdjęcie Słońca. Zrobiono je najnowocześniejszym teleskopem na świecie
Właśnie opublikowano bardzo szczegółowe zdjęcie powierzchni Słońca, na którym po raz pierwszy możemy zobaczyć z bliska plamę słoneczną. Fotografia została wykonana przez największy i najnowocześniejszy na świecie teleskop słoneczny DKIST.
Obserwatorium Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) kilka miesięcy temu pochwaliło się najbardziej szczegółowym zdjęciem Słońca, jakie do tej pory udało się uchwycić. Teraz, dzięki najnowocześniejszemu teleskopowi na świecie, udało się zarejestrować plamę słoneczną. Jest to pierwsze oficjalne zdjęcie tego typu wykonane przez DKIST.
- Na tym obrazie plamy słonecznej uzyskano rozdzielczość około 2.5 raza większą niż kiedykolwiek osiągnięto - prezentując struktury pola magnetycznego na powierzchni Słońca o wielkości zaledwie 20 kilometrów. - powiedział Rimmele, autor artykułu poświęconego teleskopowi.
Na zdjęciu dokładnie widać poszczególne struktury plamy słonecznej, powstałej w wyniku działania silnych pól magnetycznych i gorących gazów z jej wnętrza. Ciemniejsza część pokazuje centrum plany słonecznej, a prążki wskazują kierunek jej rozchodzenia się.
Chociaż plama słoneczna to chłodniejszy obszar gwiazdy, to temperatura nadal osiąga tam ponad 4000 K (ok. 3726 stopni Celsjusza). Zarejestrowana plama ma ok. 16 000 km średnicy i stanowi zaledwie drobny fragment całego Słońca. Mimo to byłaby w stanie zmieścić całą Ziemię.
Chociaż teleskop wciąż jeszcze nie został w pełni uruchomiony, to najnowsze zdjęcie pokazuje część jego możliwości. DKIST wyposażony został w zaawansowaną optykę i 4-metrowe lustro główne, dzięki czemu może dać najbardziej szczegółowe dane dotyczące najbliższego cyklu słonecznego, jakie jesteśmy w stanie uzyskać, obserwując z Ziemi.
Teleskop DKIST znajduje się na Hawajach, na wyspie Maui, ponad 3080 m.n.p.m. Jego budowa rozpoczęła się w 2013 roku i zostanie ukończona w 2021. Chociaż pandemia koronawirusa nieco opóźniła uruchomienie teleskopu, to już pierwsze zdjęcia uzyskane z jego pomocą, pokazują niezwykły przeskok technologiczny.