Pierwszy raz w historii udało się nagrać narodziny rzadkiego nietoperza

Pierwszy raz w historii udało się nagrać narodziny rzadkiego nietoperza

Samica rudawki komorskiej rodząca młode.
Samica rudawki komorskiej rodząca młode.
Źródło zdjęć: © YouTube
Marcin Watemborski
26.05.2023 13:14

Rudawka komorska jest ekstremalnie rzadkim nietoperzem żywiącym się owocami. Populację tego gatunku w dziczy szacuje się na ok. 1000 okazów. Nagranie, które zaraz zobaczycie, niesie nadzieję na lepszą przyszłość. Tak przychodzi na świat ten krytycznie zagrożony gatunek.

Rudawki komorskie można znaleźć jedynie na Komorach (stąd też nazwa). Te ekstremalnie rzadkie i krytycznie zagrożone nietoperze zostały po raz pierwszy opisane w 1866 r. przez Johna Edwarda Graya pod nazwą "Pteropus livingstonii". Ich ulubionymi terenami są lasy w okolicy górskich dolin, a żywią się głównie owocami drzew figowych.

Te urocze latające ssaki mają do 34 cm długości i są pozbawione ogona. Co ciekawe, rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 1,5 m, zaś masa ciała to zaledwie ok. 600 g. Znakiem rozpoznawczym rudawek komorskich jest złote futro na klatce piersiowej. Interesujący jest sposób życia tych nietoperzy, ponieważ łączą się one w małe kolonie, które jednocześnie stanowią stado z jednym samcem i resztą samic.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Głównym zagrożeniem rudawek komorskich jest działalność człowieka – rozszerzające się pola oraz wycinka drzew, które zabierają im naturalne otoczenie. Fundacja Durrell Wildlife Conservation Trust daje jednak nadzieję na lepszą przyszłość. Poinformowała ona, że w ogrodzie zoologicznym w Jersey udało się rozmnożyć rudawki komorskie i nagrać przyjście na świat młodych. To pierwszy taki film w historii.

Młode jest potomstwem 8-letniej samicy rudawki komorskiej o imieniu Nymeria. Obserwacji dokonali Diminic Wormell oraz Ksenia Potapova. W najbliższych miesiącach mały nietoperz będzie przebywał wyłącznie z matką, aż nauczy się latać. Dopiero wtedy będzie w stanie zacząć samodzielnie się żywić.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)