Plakat z własnego zdjęcia - musisz to wiedzieć

Plakat z własnego zdjęcia - musisz to wiedzieć
29.08.2018 11:15
Plakat z własnego zdjęcia - musisz to wiedzieć
Monika Homan
Monika Homan

Własne zdjęcia powieszone na ścianie to zawsze dobry pomysł. Kiedy chcecie zrobić sobie duży obraz z własnej fotografii należy pamietać o kilku sprawach, żeby końcowy efekt wyglądał dobrze.

Co to jest plakat?

Plakat to wydruk w dużym formacie, który pierwotnie służył przede wszystkim celom reklamowym. To forma promocji, która była upubliczniania w miejscach publicznych, tak by trafić do największej liczby odbiorców. Obecnie plakaty stanowią o wiele szerszą formę sztuki i często zdobią nasze przestrzenie prywatne w celach dekoracyjnych.

Odpowiednie przygotowanie pliku do druku pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jak to zrobić?

Na początku należy zadbać o odpowiednią rozdzielczość zdjęcia. Najlepiej jeśli będziemy drukować zdjęcia w 300 dpi, czyli 300 punktach na cal. Pozwoli to na zachowanie szczegółów na zdjęciach, które możemy oglądać z bliska. Różnicę w dpi pokazuje w swoim filmie David Bergman.

Print Size Matters!: Two Minute Tips with David Bergman

W zależności od tego, jak dużą odbitkę chcecie wykonać, możecie w miarę łatwo obliczyć jakiej rozdzielczości zdjęcia potrzebujecie. Załóżmy, że chcecie otrzymać plakat wielości 30x45 cm. 1 cal to 2,54 cm, więc w przeliczeniu będzie to około 11,8 x 17,7 cala. 300 punktów na cal daje nam 3540 x 5310 pikseli czyli mniej więcej 18,8 megapikseli. Większość aparatów oferuje dziś sporo ponad to.

Oczywiście im większą odbitkę będziecie chcieli zrobić, tym większa potrzebna będzie wam rozdzielczość. Jeśli okaże się, że wasz aparat nie oferuje tak dużej rozdzielczości, możecie spróbować powiększyć zdjęcie w programie graficznym. Oczywiście wiąże się to z utratą jakości, ale pamiętajcie, że duże obrazy ogląda się zwykle z większej odległości, więc nawet nieco większe piksele nie będą zauważalne.

420736515141339195

Kiedy macie już zdjęcie w odpowiedniej rozdzielczości należy zadbać o jego odpowiednią kolorystykę. Jak to zrobić dowiecie się z tego poradnika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)