Po czym poznać, że twój iPhone cię szpieguje? Jest na to sposób

Po czym poznać, że twój iPhone cię szpieguje? Jest na to sposób

Po czym poznać, że twój iPhone cię szpieguje? Jest na to sposób
Marcin Watemborski
23.12.2020 13:58, aktualizacja: 26.07.2022 14:36

Aktualizacja systemu do iOS 14 na iPhonach wiele zmienia. Jedną, bardzo istotną kwestią dla bezpieczeństwa, jest kontrola aparatu i mikrofonu oraz wskaźniki. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na ten jeden szczegół na ekranie, a już nigdy nie będziesz martwił się o prywatność.

System iOS 14 na iPhone wprowadza wiele usprawnień. Jednym z nich jest zielona kropka w górnym prawym rogu ekranu. Jeśli się świeci, oznacza to, że włączona aplikacja wykorzystuje kamerkę w smartfonie. Jeśli natomiast będzie to pomarańczowa kropka, apka używa mikrofonu. Co więcej – w centrum kontroli aplikacji można sprawdzić, czy konkretny program używał mikrofonu lub aparatu ostatnio.

W przypadku niektórych aplikacji, mogliście nie zauważyć zielonej lub pomarańczowej kropki i nie spodziewalibyście się tego, że się zaświeci. W skrócie oznacza to, że dany program może was po prostu szpiegować. Jeśli tak się zdarzy, w Ustawieniach wystarczy wejść w zakładkę aplikacji i odebrać jej uprawnienia do korzystania z aparatu lub mikrofonu, jeśli nie jest to konieczne do jej działania.

Obraz

Ciekawym przykładem takiej aplikacji może być Instagram. W lipcu 2020 roku użytkownicy zwrócili uwagę na to, że program włącza kamerkę już w chwili otwarcia, a nie dopiero podczas chęci nagrania filmiku lub zrobienia zdjęcia. W stanie New Jersey jeden z użytkowników złożył pozew przeciwko Facebookowi w tej sprawie.

Następnym razem, gdy będziecie korzystali z jakiejś aplikacji, zwróćcie uwagę na to, czy w górnym prawym roku nie wyświetla się zielona kropka. Warto przemyśleć wtedy korzystanie z takiego programu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)