Podejrzany widok na Marsie. Okrągłe formacje zastanawiają naukowców

Dziwne okrągłe wydmy na Marsie.
Dziwne okrągłe wydmy na Marsie.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski

13.03.2023 12:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Narzędzia obrazujące NASA dostrzegły na Marsie przedziwne formacje piaskowe. Wyglądają jak kopce i są prawie doskonale okrągłe. Naukowcy zastanawiają się, skąd się mogły wziąć. Na razie mają tylko hipotezy.

Prezentowane zdjęcia Marsa wykonało narzędzie HiRise. Instrument jest przyczepiony do statku kosmicznego MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), który krąży wokół Czerwonej Planety i robi zdjęcia różnych fragmentów jej powierzchni. Od listopada 2022 roku, gdy zostały wykonane dziwne fotografie, nie ukazano ich szerszemu gronu. Dopiero teraz trafiły do sieci.

Na zdjęciach zobaczymy niemal idealnie okrągłe wydmy lub kopce. Naukowcy zwracają uwagę, że na południowej stronie są one bardziej strome. Tłumaczą to wiatrami, które sprzyjają nagromadzeniu materiału skalnego dalej niż w centrum. Asymetria nie jest mocna. Zainteresowanie ekspertów wzbudzają jednak inne aspekty formacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy mówią, że na górze kopców nie widać nawet odrobiny lodu. W ciągu roku marsjańskiego (687 dni ziemskich) wydmy przemieszczają się o jeden metr. O ile inne formacje mają nieregularny kształt i wielkość, te ze zdjęć są bardzo podobne do siebie – zarówno w formie, jak i powierzchni.

Na podstawie kopców eksperci próbują poznać pogodę panującą na powierzchni Czerwonej Planety. O tym, że wiejące tam wiatry nanoszą spore ilości materiału skalnego, wiadomo nie od dziś – wystarczy spojrzeć na historię łazika InSight, który przez zasypane piachem panele solarne stracił dopływ energii, a NASA zakończyło jego misję. Czym są wspomniane kopce, do dziś dokładnie nie wiadomo. Naukowcy zamierzają je obserwować oraz opisywać. Liczą na to, że z czasem poznają i zrozumieją ich naturę.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii