"Podniebny wodospad" na Gibraltarze. Zdjęcia pokazują niezwykły moment

Zdjęcie niezwykłej chmury, która przypomina podniebny, wietrzny wodospad, zostało uchwycone nad Skałą Gibraltarską, na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Chmura nie tylko wyglądała jak wodospad, ale i zachowywała się w podobny sposób. Można to zobaczyć dzięki filmowi poklatkowemu, który na Twitterze opublikowało Met Office Gibraltar.

Wyjątkowe chmury nad Skałą Gibraltarską
Wyjątkowe chmury nad Skałą Gibraltarską
Źródło zdjęć: © Twitter, ©Met Office Gibraltar
Karolina Modzelewska

10.09.2022 15:41

Skała Gibraltarska to jurajska wapienna góra, która wyrasta na wysokość 426 m n.p.m. z Morza Śródziemnego u południowego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego. Znajduje się na Gibraltarze, który jest zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii. Skałę uznaje się za jedną z jego największych atrakcji. Zapewnia nieziemskie widoki, a dodatkowo można spotkać tutaj magoty gibraltarskie, czyli jedyne wolno żyjące małpy w Europie.

Wietrzny wodospad na Gibraltarze

Zdjęcia i nagranie, które trafiło do sieci za sprawą Met Office Gibraltar, jednego z biur narodowego serwisu meteorologicznego Wielkiej Brytanii, potwierdza wyjątkowość tego miejsca. Na filmie poklatkowym (który można obejrzeć poniżej) widać nietypową chmurę, która pojawiła się na Skałą Gibraltarską rankiem 24 sierpnia. Zachowuje się ona jak podniebny, wietrzny wodospad.

Wspomniana chmura powstała za sprawą wiatru nazywanego Lewanter. Jest to lokalny wiatr wiejący z kierunku Morza Śródziemnego do Oceanu Atlantyckiego. W okresie od lipca do października, kiedy Lewanter wieje najsilniej, może tworzyć tzw. "chmury banerowe" nad szczytem słynnej skały. Są to chmury o nietypowych, wydłużonych kształtach, które zalicza się do kategorii chmur orograficznych, czyli chmur powstających w efekcie przepływu wilgotnych mas powietrza nad obszarami o urozmaiconej rzeźbie terenu, w tym nad górskimi szczytami.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)