Podsumowanie roku 2016 – najpopularniejsze zdjęcia, aparaty i tagi na Flickrze

Podsumowanie roku 2016 – najpopularniejsze zdjęcia, aparaty i tagi na Flickrze
Źródło zdjęć: © © Germán Jiménez Gil
Marcin Watemborski

07.12.2016 14:39, aktual.: 26.07.2022 18:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliża się nowy rok, więc warto zwrócić uwagę na to, co działo się prze cały 2016. Serwis Flickr opublikował najbardziej popularne zdjęcia oraz statystyki, dotyczące tagów oraz najczęściej używanych aparatów w tym roku. Wyniki tego zestawienia są dość zaskakujące.

Najbardziej popularne zdjęcie na Flickr.com w tym roku zostało wykonane prze Germana Jimneza Gila i przedstawia cudowny świt nad Zatoką Aveiro w Portugalii. Kolejne fotografie prezentują równie wysoki poziom i przyniosły ich twórcom szeroki rozgłos.

Obraz
© © Tom Hall

Najpopularniejszymi aparatami na Flickrze w 2016 roku są:

Obraz
© © Albert Dros

W kwestii najczęściej używanych aparatów, prym wiedzie iPhone 6, a inne generacje smartfonów Apple zajmują kolejne 6 miejsc. Dopiero na 8 miejscu znalazła się lustrzanka Canon EOS 5D Mark III, następny znowu jest iPhone (5c), a ostatnie, 10 miejsce trafiło do Canona EOS 5D Mark II.

Obraz
© © Young Ko

Popularność fotografii moblinej stale rośnie. W tym roku aż 48% wszystkich zdjęć, wrzuconych na Flickra, zostało wykonane smartfonami. Jest to aż o 9% więcej niż w zeszłym roku. Wykorzystanie lustrzanek cyfrowych spadło z 31% na 25%, natomiast kompakty zleciały z 25% na 21%. Wykorzystanie bezlusterkowców utrzymuje się stale na poziomie 3%.

Obraz
© © icemanphotos

Ciekawe jest to, że jedynymi lustrzankami, które znalazły się w Top 10 są produkty Canona i to wcale nie te najnowsze. Jeśli chodzi o odwieczną walkę Canon – Nikon, to tegoroczna analiza wykazała, że użytkownicy częściej wybierają Canony (24%) niż Nikony (18%).

Obraz
© © Jerry Fryer

O czym świadczą te statystyki? Mianowicie o tym, że ludzie coraz chętniej wykorzystują telefony do fotografowania. Dzieje się tak ze względu na coraz lepsze parametry aparatów w smartfonach i to, że społeczeństwo świadomie zaczyna wykorzystywać to medium. Powiedzmy sobie szczerze – kto z nas ma ochotę na codzienne bieganie z ciężką lustrzanką, gdy smartfon, dający dobry obrazek, mieści się w kieszeni i mamy go zawsze przy sobie. Jak widać – Chase Jarvis miał rację.

Obraz
© © Christophe Brutel

W kwestii najpopularniejszych tagów, większość z nich dotyczy fotografii krajobrazowej. Na Flickrze przewijają się setki tysięcy zdjęć cudownych wschodów i zachodów słońca, uzupełnione pięknymi landszaftami. Cóż – kto z nas nie lubi odpocząć w sprzyjających warunkach?

Obraz
© © Fabien ROUIRE

Co roku na Flickrze kształtują się inne trendy. Sprzyja to obserwowaniu zjawiska rozwoju kierunku, w jakim idzie współczesna fotografia popularna. Oczywiście - nie jest to wyznacznikiem tego, jakie zdjęcia są najlepsze, bo to pozostaje indywidualną kwestią odbiorcy.

Obraz
© © Daniel Munch

Pełne zestawienie oraz komentarz władz serwisu, możecie poznać dzięki dedykowanej stronie internetowej.

Obraz
© © JeanLuc Peluchon
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)