Podświetlanie punktów AF w Canonie 5D MK III może nie być możliwe?

© KB
© KB
Krzysztof Basel

16.11.2012 18:20, aktual.: 26.07.2022 20:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do Sieci trafiły informacje na temat źródła problemów związanych z wprowadzeniem podświetlenia punktów AF w trybie AI Servio w Canonie 5D Mark III.

Do Sieci trafiły informacje na temat źródła problemów związanych z wprowadzeniem podświetlenia punktów AF w trybie AI Servio w Canonie 5D Mark III.

Firmware 1.1.1 w Canonie EOS-1D X
Firmware 1.1.1 w Canonie EOS-1D X

Niedawno Canon wydał nowe firmware 1.1.1 do Canona EOS-1D X, które wprowadza kilka istotnych zmian we flagowym produkcie tej firmy. Jednym z nich było podświetlenie punktów AF w trybie AI Servio, czyli coś, czego potrzebują przede wszystkim fotografowie korzystający z aparatów w kiepskich warunkach oświetleniowych. Projektanci Canona posłuchali głosów krytyki oraz potrzeb swoich klientów i chwała im za to.

Na stronie Canona można przeczytać:

W celu wspierania użytkowników fotografujących ślubny, portrety, sport, dzikie zwierzęta czy spektakle teatralne przy słabym świetle, punkty AF w EOS-ie 1D X mogą być teraz podświetlane na czerwono po wciśnięciu do połowy spustu migawki w trybie AI Servo, aby lepiej dostrzegać wybrany punkt. Podświetlenie jest przerywane, a nie ciągłe i nie koliduje z dokładnością pomiaru. Dostepne są dwa poziomy jasności, aby móc dopasować najbardziej odpowiedni poziom oświetlenia w ciemnych warunkach. Podświetlenie jest w pełni zgodne z zakresem punktów ostrości dostępnych w EOS-1D X.

Zobaczcie, jak działa to w praktyce:

Niestety, nie tylko użytkownicy Canonów 1D X narzekali na brak podświetlenia punktów AF. Podobna poprawka oprogramowanie przydałby się również fotografom, którzy kupili Canona 5D Mark III. Z resztą, sam zaliczam się do tej grupy i nie ukrywam, że liczyłem, że niebawem japoński producent wyda podobną poprawkę także do 5D MK III.

[solr id="fotoblogia-pl-55577" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2284,canon-eos-5d-mark-iii-markowa-legenda-w-nowej-odslonie-test" _mphoto="img-2115-55577-252x168-f871174c4.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2356[/block]

I rzeczywiście, Canon zapowiedził nowy firmware na kwiecień 2013 r, który ma wprowadzić między innymi wsparcie dla punktów krzyżowych przy korzystaniu z konwertera x2 i obiektywach z f/8 oraz możliwość uzyskania nieskompresowanego sygnału z portu HDMI. Niestety, ani słowa o podświetlanych punktach AF. Teraz wiadomo, że projektanci w pocie czoła pracują także nad tym rozwiązaniem, jednak nie wiadomo czy i kiedy podświetlane punkty będą dostępne w 5D MK III. Pewien informator zbliżony do projektantów Canona przekazał konkretne informacje Craigowi Blairowi, który prowadzi blog Canon Rumors:

Producent bada obecnie takie rozwiązanie, bo nie wiadomo czy jest to możliwe do wykonania. Poprzedni system miał inny typ matówki, więc zmiany były prostsze do wprowadzenia, ponieważ nie było odbić w wizjerze. Nowy system, z ekranem LCD w wizjerze, odbija czerwone światło, co może mieć wpływ na pomiar światła. W EOS 1D X pole wizjera jest większe, niż w 5D Mark II, który pomaga projektantom we wprowadzeniu działających zmian. W Canonie EOS-1D X podświetlenie i mierzenie światła działają zamiennie. Projektanci testują identyczne rozwiązanie w Canonie 5D Mark III, jednak nie są pewnie czy uda im się stworzyć system działający tak samo.

Być może zatem nigdy nie doświadczymy tej funkcji w Canonie 5D Mark III. Wierzę jednak w projektantów Canona i liczę, że tak przydatna funkcja jednak pojawi się w kwietniowej poprawce oprogramowania.

[solr id="fotoblogia-pl-59254" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2100,canon-eos-1d-x-test" _mphoto="img-2906-252x168-9cae6a1c0ef02ff.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2357[/block]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)