Vivian Maier made in Poland? Wystawa zdjęć Bolesława Augustisa na Fotofestiwalu w Łodzi

Historia Vivian Maier jest już dobrze znana w środowisku fotografów na całym świecie, a w Polsce od niedawna dzięki filmowi "Szukając Vivian Maier i wystawie jej zdjęć w Leica Gallery w Warszawie. Czy tego typu odkrycia dokonywane są w Polsce?

Vivian Maier made in Poland? Wystawa zdjęć Bolesława Augustisa na Fotofestiwalu w Łodzi
Źródło zdjęć: © © Bolesław Augustis/materiały Fotofestiwalu
Piotr Kała

O tym, jak świetne zdjęcia robi Vivian Maier, nikt za jej życia nie wiedział. Dopiero przypadek sprawił, że po jej śmierci ta twórczość została odkryta. Opowiada o tym film, który od 9 maja jest wyświetlany w polskich kinach. Premierze filmowej towarzyszy wystawa w Leica Gallery w Warszawie.

Obraz
© © Jadwiga Wolska/Fundacja Archeologii Fotografii

Podczas zeszłorocznej edycji Fotofestiwalu Fundacja Archeologii Fotografii zaprezentowała zdjęcia Jadwigi Wolskiej – samozwańczej fotografki, która uwieczniała życie swojego dworku, zanim w regionie zjawił się profesjonalny fotograf. Pokazano także niesamowite zdjęcia z pierwszej polskiej fotobudki. Fotografie zostały odnalezione na poddaszu rumuńskiej kamienicy, a pewne jest jedynie to, że zostały zrobione w 1933 roku w Łodzi. Ich autorem był podróżnik Schloem Rottenberg, któremu nie brakowało kreatywności.

Obraz
© © Schloem Rottenberg/materiały Fotofestiwalu

Na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, która odbędzie się 5-15 czerwca, także zawita wystawa o podobnym charakterze. Są to fotografie Bolesława Augustisa. Odnaleziono je w Białymstoku, gdzie powstały. Później szybko trafiły do fotoreportera "Gazety Wyborczej", Grzegorza Dąbrowskiego, który zajął się ich historią.

Obraz
© © Bolesław Augustis/materiały Fotofestiwalu

Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza:

Na tym etapie wiedzieliśmy już, że znalezisko jest duże i unikalne. Nie sądziliśmy jednak, że czekają nas aż takie emocje.

Obraz
© © Bolesław Augustis/materiały Fotofestiwalu

Kuba Dąbrowski dla Przekroju:

Oprócz dostarczania estetycznej przyjemności kadry Augustisa pełnią jednak przede wszystkim najprostszą i najbardziej podstawową funkcję, jaką może pełnić fotografia – są okienkami na świat, którego już nie ma, na zmitologizowaną międzywojenną Polskę.

Obraz
© © Bolesław Augustis/materiały Fotofestiwalu
Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)