Poradnik dla początkujących: metody na piękne nocne portrety

Poradnik dla początkujących: metody na piękne nocne portrety

Poradnik dla początkujących: metody na piękne nocne portrety
Krzysztof Basel
06.01.2009 11:15, aktualizacja: 02.08.2022 10:36

Wykonanie dobrego, nocnego portretu to duże wyzwanie dla fotografa. Bardzo przydatne są lampy błyskowe i jasne obiektywy. Ale czy to znaczy, że początkujący fotograf bez masy sprzętu sobie nie poradzi? Można go zastąpić sprytem i pomysłowością. Pokażemy Wam na co zwracać uwagę podczas nocnych sesji i jak w łatwy sposób wykonać zdjęcia, które mogą zachwycić każdego.

Tryb nocnych portretów

Obraz

Jest to najprostsza metoda na niezłe, nocne zdjęcie. Ale to tylko podstawa. Później warto pracować na ustawieniach manualnych.

W trybie nocny portret aparat ustawia długi czas naświetlania, dzięki czemu tło jest jasne. Dodatkowo wykorzystywana jest lampa błyskowa do ?zamrożenia? czy doświetlenia fotografowanej osoby. Zazwyczaj flash odpala na początku wykonywania fotografii. Niektóre aparaty mają możliwość ustawienia lampy błyskowej na końcu sekwencji zdjęcia. Opcja często nazywana ?rear flash? może zaowocować bardzo ciekawymi ujęciami, o których przeczytacie poniżej.

Lampa błyskowa

Obraz

Główny fotografowany obiekt będzie ostry i dobrze naświetlony, a cała reszta rozmyta. Koniecznie trzeba pamiętać, aby nie przepalić zdjęcia. Warto w tym celu obniżyć natężenie błysku o 1 lub 2 stopnie, w zależności od warunków. A jeśli aparat nie ma takiej możliwości to zredukujmy jego siłę ręcznie, zaklejając lampę kalką czy nawet chusteczką. Można też samemu w prosty sposób zbudować nakładkę zmiękczającą na flash. Warto próbować i eksperymentować. Umiejętność radzenia sobie z lampą błyskową w nocy jest bardzo cenna.

Wysoka czułość

Obraz

fot. prosto photos, ISO 1600, f/1.8, 1/60s.

Jeśli nie chcemy lub nie możemy korzystać z lampy błyskowej to warto ustawić wysoką czułość ISO. Nie podam tu, która wartość jest najlepsza. W każdej sytuacji inne ISO będzie odpowiednie. Trzeba jednak pamiętać, że wysoka czułość może spowodować wystąpienie szumów na naszych zdjęciach. W takich sytuacjach można podejść do źródła światła, które znajduje się gdzieś w pobliżu, np. latarnia na ulicy i doświetlić zdjęcie. Bądźmy pomysłowi.

To bardzo ważne, aby do matrycy dochodziła odpowiednia ilość światła. Cyfrowe ziarna pojawiają się na źle naświetlonych zdjęciach, przede wszystkim na ciemnych, dużych, jednolitych obszarach. I to nawet, jeśli użyjemy małej czułości. Więcej na ten temat w poradniku Ustawianie czułości ISO

Statyw

Obraz

W sytuacjach, gdy brakuje nam światła, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze statywu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwie. Warto wtedy chociaż oprzeć się o ścianę lub o coś stabilnego. Weźmy głęboki wdech i wykonujmy zdjęcia na wydechu. Spowoduje to, że nasze ręce będą bardziej stabilne.

Drugą sprawą jest nasz model lub modelka. Poprośmy go, aby również się nie poruszał w czasie robienia zdjęć. Niby każdy o tym wie, ale nie zawsze o tym pamiętamy. A warto, bo nieruchoma pozycja modela może zdecydowanie ułatwić pracę i poprawić rezultaty.

Oświetlenie

Obraz

Jak już wcześniej pisałem, wykorzystajmy zastane oświetlenie. Najlepsze efekty daje dużo miękkiego światła pochodzącego np. z latarni na ulicach lub różnego rodzaju reklam czy neonów.

Rozmycie tła

Obraz

Zasada rozmycia tła, w celu uwydatnienia fotografowanej osoby, jest również użyteczna w przypadku nocnych portretów. Mała głębia ostrości (wartość przysłony mniejsza niż f/4) może zaowocować pięknym rozmyciem tła. Punkty światła na naszych fotografiach mogą otrzymać kształt przysłony i tworzyć kolorowe, rozmyte plamy. To piękny ozdobnik każdego nocnego portretu.

Nocne kolory

Obraz

W nocy często trudno uzyskać na fotografiach rzeczywiste kolory. Czasem jest to wina mieszanego oświetlenia. Ale zazwyczaj problemem jest odpowiedni balans bieli. Warto samemu zobaczyć, który balans daje najlepsze rezultaty. Czasem można skorzystać z ciepłych barw, innym razem zdjęcie będzie dobrze wyglądać w zimnych odcieniach. Dla bardziej wnikliwych pozostawiam obróbkę w programie, np. w Gimpie czy Photoshopie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)