Poradnik: Tryby pracy Autofokusa

Poradnik: Tryby pracy Autofokusa
Kepifil

18.07.2008 11:22, aktual.: 02.08.2022 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Autofokus to automatyczne ustawianie ostrości, w skrócie oznaczane AF. Dziś już wszystkie aparaty mają taki tryb pracy, a rzadkością jest MF czyli manualny autofokus. Autofokus może pracować w trybie ciągłym jak i pojedynczym a czasami nawet mieszanym, a w zależności od wyboru sposobu pomiaru światła dobierze ostrość na obiekcie głównym, bądź w małym polu może też obliczyć średni wynik i w taki sposób dobrać ostrość.

Tryb automatyki ostrości dobieramy w zależności od tego czy fotografujemy obiekty ruchome czy nieruchome.

Obraz

Fotografujemy obiekty nieruchome: do tego celu wystarczy nam ?One Shot AF?. W tym trybie jeśli wciśniemy spust migawki do połowy, aparat ustawi nam tylko raz ostrość a, jeśli zmieni się sytuacja w kadrze powinniśmy ponownie ustawić ostrość i wykonać zdjęcie.

Nie wiem co się stanie za chwilę: załóżmy że chcemy sfotografować osobę bądź zwierzę, jednak nie jesteśmy czy za chwilę nasz fotograficzny obiekt nie ruszy się niwecząc nasze ustawienia ostrości. W takich wypadkach przydatny jest tryb ?AI Focus AF?. Ten tryb nastawia ostrość jak w trybie ?One Shot AF?, jeśli jednak fotografowany obiekt poruszy się a my poruszymy aparatem wodząc za nim, aparat przestawi się na tryb AI Servo AF, który powoduje że ostrość jest ustawiana w sposób ciągły w zależności od zmian w fotografowanej scenie.

Obraz

Obiekty ruchome: jeśli fotografowaliście już poruszające się samochody, zwierzęta czy też inne ruchome obiekty zdajecie sobie sprawę jak trudno jest nastawić ostrość ostrość tradycyjny sposób za pomocą przysłony, czasu i ogniskowej. Tryb AI Servo AF Ustawia ostrość w sposób ciągły podczas gdy w trybie automatycznym aparat ustawia automatycznie czas i przysłonę w zależności od wybranej przez nas ogniskowej ustawiając te parametry w sposób ciągły. Uwaga! Jeśli fotografowane obiekty poruszają się bardzo szybko nawet najszybszy autofokus sobie z nimi nie poradzi, wówczas pozostaje nam tryb automatyczny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)