Portretówka i trzy obiektywy tilt-shift, czyli nowe szkła Canona dla profesjonalistów

Canon wprowadza cztery nowe obiektywy do swojej zaawansowanej serii L - stabilizowaną portretówkę: EF 85 mm f/1.4L IS USM, oraz trzy obiektywy tilt-shift - TS-E 50 mm f/2.8L Macro, TS-E 90 mm f/2.8L Macro i TS E 135 mm f/4L Macro.

Portretówka i trzy obiektywy tilt-shift, czyli nowe szkła Canona dla profesjonalistów
Marcin Falana

Nie od dziś wiadomo, że dla profesjonalistów poza przyzwoitym korpusem najważniejsze są dobre obiektywy i pod tym względem Canon jest nadal na czele stawki. Potwierdziły się plotki, o których pisaliśmy trzy tygodnie temu i Canon rzeczywiście pokazał nowe, ciekawe obiektywy dla profesjonalistów. Zaczynając od jasnej, stabilizowanej portretówki - 85mm f/1.4L IS USM, przez trzy nowe obiektywy tilt-shift z możliwością makro.

Canon 85mm f/1.4L IS USM

Obiektyw EF 85mm f/1.4L IS USM to trzecia portretówka Canona o tej ogniskowej, obok obiektywów EF 85mm f/1.8 USM i EF 85mm f/1.2L II USM. Stabilizacja ma pozwalać na wydłużenie ekspozycji nawet o 4 EV. Obiektyw EF 85mm wyposażony jest w 14 soczewek w 10 grupach, jego konstrukcja zawiera elementy zapewniające korekcję aberracji chromatycznej oraz jakość optyczną, której wymagają najnowsze matryce wysokiej rozdzielczości. Jakość obrazu udało się dodatkowo poprawić dzięki zastosowaniu technologii nowych powłok ASC (Air Sphere Coating). Ta warstwa o ultra niskim współczynniku załamania światła eliminuje efekty ducha i flary, zapewniając wyraźne obrazy.

Canon 85mm f/1.4L IS USM
Canon 85mm f/1.4L IS USM

Obiektyw EF 85 mm jest wyposażony w elektronicznie sterowaną przysłonę (EMD) z otworem f/1.4, składającą się z dziewięciu listków. Dzięki temu obiektyw pozwala uzyskać atrakcyjny efekt rozmycia tła tzw. bokeh.

Autofokus jest napędzany silnikiem ultradźwiękowym (USM), który współpracuje z procesorem obiektywu oraz algorytmami AF aparatu, zapewniając szybką i dokładną automatyczną regulację ostrości. Układ AF typu USM jest niemal bezgłośny. System AF oferuje również, w każdym momencie, możliwość ręcznej korekty ostrości oraz jest zgodny z całą rodziną kamer Cinema EOS.

Canon 85mm f/1.4L IS USM
Canon 85mm f/1.4L IS USM

Dzięki zabezpieczeniu obiektywu EF 85mm przed wpływem czynników atmosferycznych, pyłów, a także fluorowej powłoce, szczególnie dobrze nadaje się on do używania w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych. Canon 85mm f/1.4L IS USM zadebiutuje w cenie 1600 dolarów, co przy obecnym kursie daje około 5800-6000 zł. Pierwsze egzemplarze mają pojawić się w listopadzie.

Canon TS-E 50mm f/2.8L MACRO, TS-E 90mm f/2.8L MACRO i TS-E 135mm f/4L MACRO

Do oferty Canona dołączyły też trzy nowe obiektywy tilt-shift - TS-E 50mm f/2.8L MACRO, TS-E 90mm f/2.8L MACRO i TS-E 135mm f/4L MACRO. Niestety nie potwierdziło się powiększenie 1:1 w obiektywie TS-E 135mm f/4L MACRO, który podobnie jak TS-E 50mm f/2.8L MACRO i TS-E 90mm f/2.8L MACRO oferuje powiększenie 1:2. Mimo to Canon w swojej informacji prasowej podkreśla, że "minimalna odległość ogniskowania trzech nowych obiektywów została zoptymalizowana pod kątem makrofotografii." Na przykład obiektyw TS E 135mm pozwala fotografom na otrzymanie powiększenia 1:2 przy zachowaniu odległości 49 cm od fotografowanego obiektu.

Canon TS-E 135mm f/4L MACRO
Canon TS-E 135mm f/4L MACRO

Obiektyw TS E 135mm uzupełnia serię obiektywów tilt-shift o dłuższą ogniskową, natomiast obiektywy TS E 50mm i TS-E 90mm zastępują istniejące modele – odpowiednio TS-E 45mm f/2.8 i TS-E 90mm f/2.8.

Canon TS-E 50mm f/2.8L MACRO
Canon TS-E 50mm f/2.8L MACRO

Obiektyw TS-E 50 mm idealnie nadaje się do tworzenia kreatywnych i precyzyjnych zdjęć architektury i krajobrazów, a także świetnie sprawdza się w fotografii studyjnej, podczas gdy obiektywy TS E 90 mm i TS-E 135 mm są lepiej przystosowane do wykonywania portretów i makrofotografii w studiu fotograficznym.

Canon TS-E 90mm f/2.8L MACRO
Canon TS-E 90mm f/2.8L MACRO

W nowych obiektywach tilt-shift TS-E 50mm, TS-E 90mm i TS E 135mm wykorzystano prasowane szkło, zapewniające najwyższą jakość i doskonałą precyzję. Dzięki temu obiektywy oferują wysoką rozdzielczość do samej krawędzi obrazu, ale również bardzo niewielki stopień zniekształceń.

Wszystkie trzy obiektywy wyposażone są w innowacyjne rozwiązania optyczne, które pozwalają zmniejszyć załamanie światła, utrudniające dokładne ogniskowanie; natomiast elementy obiektywu o ultra niskiej dyspersji (UD) umożliwiają uzyskanie lepszej ostrości obrazu. Poprawiono także zakres ruchów, poza tym obiektywy oferują wygodne pokrętła do przesuwania oraz możliwość zafiksowania w pozycji zero. Obiektywy będą dostępne od listopada w cenie 2200 dolarów, co daje około 8000 zł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)