Powiększa obraz 100 milionów razy. Ten mikroskop trafił do Księgi rekordów Guinessa

Powiększa obraz 100 milionów razy. Ten mikroskop trafił do Księgi rekordów Guinessa

Zdjęcie pokazuje kryształek ortoskandanu prazeodymu (PrScO3) w 100-milionowym powiększeniu.
Zdjęcie pokazuje kryształek ortoskandanu prazeodymu (PrScO3) w 100-milionowym powiększeniu.
Źródło zdjęć: © © Uniwersytet Cronella
Marcin Watemborski
27.05.2021 12:25, aktualizacja: 26.07.2022 14:27

Niedawno pokazywaliśmy wam zdjęcia z Księgi rekordów Guinessa, które były zabawne, lecz teraz czas na czystą naukę. Mikroskop elektronowy, który jest w stanie wykonać niesamowite powiększenia zasłużył na swoje miejsce na kartach historii.

David Muller oraz Sol Gruner z Uniwersytetu Cornella opracowali urządzenie, które pozwala na wejście nauce na jeszcze wyższy poziom. Koncepcja nowego mikroskopu pojawiła się w już w 2018 roku, lecz teraz można go zacząć sensownie wykorzystywać. Urządzenie jest w stanie powiększyć obraz nawet 100 milionów razy.

Oprócz niesamowitej możliwości optyczne, powiększony widok można zarejestrować w wysokiej rozdzielczości dzięki ptychografii. W ten sposób powstało najbardziej szczegółowe zdjęcie atomu. Mikroskop jest w stanie ująć cząsteczki o wielkości 0,039 nanometra, czyli 0,000 000 000 039 metra.

Inny przykład ptychografii.
Inny przykład ptychografii.© © Uniwersytet Cronella

Urządzenie i technika ptychografii zapewniły Mullerowi oraz Gruner miejsce w Księdze rekordów Guinessa. Było to marzeniem drugiego naukowca, a mikroskop stał się jego przepustką do tego osiągnięcia. W swoim oświadczeniu Gruner humorystycznie wspomina, że na początku myślał o zjedzeniu 40 hamburgerów w ciągu 5 minut lub o staniu na jednej nodze przez cały dzień.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)