Powstała mapa całego Marsa. Wygląda zupełnie, jakbyśmy tam byli

Powstała mapa całego Marsa. Wygląda zupełnie, jakbyśmy tam byli

Mars wygląda zjawiskowo. Nie przypomia wam starej mapy Ziemi?
Mars wygląda zjawiskowo. Nie przypomia wam starej mapy Ziemi?
Źródło zdjęć: © UAE
Marcin Watemborski
04.05.2023 13:22

Współczesna technologia jest niesamowita. Dzięki licznym obrazom oraz zebranym danym, badaczom udało się stworzyć mapę Marsa. Eksperci z Nowojorskiego Uniwersytetu Abu Dhabi oraz naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich opublikowali szczegółową mapę Czerwonej Planety, która wygląda bardzo znajomo.

Zespoły badawcze z Nowojorskiego Uniwersytetu Abu Dhabi oraz Centrum Badań Kosmicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich połączyły siły, by pokazać światu szczegółową mapę Marsa. Mimo tego, że na powierzchni Czerwonej Planety jeszcze nie wylądowali ludzie, przyszli śmiałkowie będą mieli ułatwione zadanie.

Mapa Marsa z oznaczeniami.
Mapa Marsa z oznaczeniami.© UAE

Globus rozłożony na płaszczyźnie przypomina trochę zabytkowe, zżółknięte mapy Ziemi. Jeśli spojrzymy na mapę oczami wyobraźni, dostrzeżemy kontynenty i oceany. W rzeczywistości jednak jest to coś innego. Na powierzchni Marsa nie ma wody. Ten twór kartograficzny był możliwy do zrealizowania dzięki ponad 3 tys. obserwacji, zrealizowanym przez Emirate Exploration Imager (EXI).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspomniane zdjęcia to 12-megapikselowe obrazy, które zostały połączone w jedno. EXI zarejestrowało powierzchnię Marsa na wielu płaszczyznach, dzięki wykorzystaniu fal radiowych o wielu długościach fal jednocześnie. Zdjęcia mają pozwolić naukowcom na dokładnie badanie atmosfery Czerwonej Planety w paśmie światła ultrafioletowego oraz w spektrum widzialnym.

Oprócz tego, że mapa Marsa ma ogromne znaczenie naukowe, jest również bardzo estetyczna. Patrząc na nią, z powodzeniem można na jej podstawie stworzyć np. mapę do futurystycznej gry wideo, opierającej się na eksploracji Czerwonej Planety. Za pracę nad mapą Marsa odpowiedzialny był Dimitra Atri z Nowojorskiego Uniwersytetu Abu Dhabi.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)