Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł

Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł

Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł
Marcin Falana
07.12.2014 08:00, aktualizacja: 15.12.2014 12:29

Zbliżają się święta więc czas kupić prezenty i upominki. Jako fotografowie mówimy Wam, co sami chcielibyśmy dostać. Zakładamy, że budżet wynosi do 300 zł.

Filtr UV

Obraz
© Filtr UV

Jeżeli nasz fotograf posiada już aparat, warto wyposażyć go w filtr UV, który poza odcinaniem promieniowania UV spełnia także funkcję ochronną obiektywu. Wielokrotnie dziękowałem za obecność tego filtra, szczególnie na droższych obiektywach.

Filtr połówkowy, filtry Cokin[ (30 - 200 zł)

Obraz
© Filtr połówkowy

Fajnym prezentem, szczególnie, gdy nasz fotograf zajmuje się krajobrazem jest filtr połówkowy. Dzięki niemu przyciemniamy część kadru, najczęściej niebo. Dzięki takiemu zabiegowi nawet najbardziej kontrastowe sceny nabiorą więcej wyrazu.

Gorillapod (60-290 zł)

Obraz
© Statywy Gorillapod

Nieduży statyw to podstawa świadomej fotografii, pozwala zastanowić się nad kadrem i pracować nad nim, a nie tylko strzelać fotki na prawo i lewo. W przypadku Gorillapod dodatkowym atutem jest możliwość zaplecenia statywu wokół gałęzi, słupa itp. co mimo niedużych gabarytów statywu pozwala na zaczepienie go w wielu miejscach.

Filmy o fotografii (ok. 50-100 zł)

Obraz
© Oblicza Fotografii

Uniwersalnym pomysłem są filmy o fotografii. Jeżeli nie wiemy co wybrać konkretnie, warto kupić zestaw kilku filmów. Z czystym sumieniem mogę polecić zestaw filmów DVD - Oblicza fotografii, w którym znajdziemy przegląd kilku gatunków od fotografii ulicznej, przez wojenną do studyjnej, na przykładzie filmów o fotografach, którzy w swojej dziedzinie są jednymi z najlepszych. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska jak Bruce Gilden, Elliott Erwitt, czy Bern Stern. Cena niecałe 77 zł w Empiku.

Poziomica (15-130 zł)

Obraz
© Poziomica Cullmann CROSS

Zdecydowanie najtańszym gadżetem, który przydaje się fotografowm jest mini poziomica. Przydaje się zarówno do wypoziomowania aparatu jak i statywu. Nieduża rzecz a cieszy.

Zewnętrzny dysk twardy (200 zł w górę)

Obraz
© Dysk WD

Zdjęcia zajmują coraz więcej miejsca, a trzeba je gdzieś przechowywać. Z większości nie chcemy też rezygnować, nie po to pstrykaliśmy, żeby teraz kasować większość zdjęć. Przeciętny dysk w laptopie ma około 500 GB i dość szybko jesteśmy w stanie go zapełnić, szczególnie gdy fotografujemy w formacie RAW. Najtańsze dyski twarde o pojemności 500 GB możemy już nabyć za około 200 zł. Miejsca na dysku nigdy mało, więc nawet gdy nasz fotograf ma już dysk zewnętrzny, przyda mu się dodatkowe miejsce na swoje zdjęcia.

Aparat analogowy (ok. 200 zł zależnie od konfiguracji)
Obraz
© Lomo Diana

Świetnym pomysłem uzmysławiającym, że fotografia kiedyś nie była takim prostym zadaniem jak teraz, w dobie aparatów cyfrowych. Możemy oczywiście zainwestować w nowy aparat Diana Lomo i kilka filmów, albo wybrać dobry analogowy aparat z drugiej ręki. Wybór jest bardzo duży: od klasycznych lustrzanek, przez takie propozycje jak panoramiczny Horizon. Jeżeli nasz fotograf lizną trochę fotografię analogową może zainwestować w koreks albo powiększalnik i mini ciemnię, którą możemy rozstawić w łazience w zimowe wieczory.

Plecak, torba fotograficzna (60 - 400 zł)

Obraz
© LOWEPRO REZO 170 AW

Każdy fotograf nosi swój sprzęt i nie mówię tu tylko o noszeniu go na pasku czy w dłoni. Jeżeli nasz fotograf nie ma specjalnej torby, czy plecaka fotograficznego warto go w coś takiego wyposażyć. Propozycji jest wiele i możemy nasz prezent dobrać do fotografa, jeżeli jest hipsterem to kupujemy lifestylową torbę wykonaną z materiałów z recyclingu. Jeżeli dużo podróżuje warto zainwestować w jakąś bardziej wodoodporną torbę.

Lifestylowe gadżety

Powyżej przedstawiłem kilka prezentów, które będą zdecydowanie przydatne fotografowi. Jest też grupa gadżetów, które może nie są może niezbędne, ale sprawiają dużo radości. Większość z nich nie jest jednak dostępna od ręki w Polce. W amerykańskim sklepie photojojo.com znajdziemy dziesiątki gadżetów, które mogą się przydać fotografowi. Moje ulubione to gadżety do smartfonów, które poszerzają możliwości aparatów, które zawsze mamy przy sobie. Zaczynając od zewnętrznych mikrofonów, przez różnego rodzaju uchwyty i wózki do filmowania, a kończąc na obudowach podwodnych, lampach ledowych i błyskowych (cena lampy błyskowej Nova 60 dolarów).

Obraz
© Zewnętrzna lampa błyskowa do smartfona

Kolejnymi gadżetami, które może nie są przydatne przy fotografowaniu ale podkreślają styl życia są wszelkiego rodzaju koszulki foto, spinki do mankietów, kolczyki pierścionki, wisiorki w kształcie tarczy trybów czy aparatu.

Obraz
© Spinki do koszuli

Do przytulania też znajdzie się gadżet fotograficzny w postaci poduszki w kształcie obiektywu albo aparatu.

Obraz
© Poduszki fotograficzne

Bardzo fajnym prezentem, szczególnie gdy często fotografujemy dzieci może okazać się taki dodatek do aparatu wykonany na szydełku.

Obraz
© [Mupka Design](https://www.facebook.com/mupka.design)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)