Przedziwne zdjęcia "latających drzew" z czasów II wojny światowej. W czym tkwi ich sekret?

Wiszące na pewnej wysokości drzewa wyglądały dziwnie z poziomu ziemi. Z wieżyczki obserwacyjnej jednak sprawiały wrażenie nieprzerwanego lasu. Gra perspektywą się opłaciła.
Wiszące na pewnej wysokości drzewa wyglądały dziwnie z poziomu ziemi. Z wieżyczki obserwacyjnej jednak sprawiały wrażenie nieprzerwanego lasu. Gra perspektywą się opłaciła.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

05.05.2023 11:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Raz na jakiś czas w sieci pojawiają się historyczne fotografie, które przykuwają naszą uwagę. Tym razem są to zdjęcia z archiwum Fińskich Sił Obronnych pokazujące bardzo interesujące zjawisko, czyli "latające drzewa". To wcale nie jest błąd w ustawieniach aparatu ani artefakt na filmie.

Fotografie autorstwa Osvalda Hedenstroma pokazują zaawansowaną sztukę fińskiego kamuflażu. Podczas II wojny światowej Finowie korzystali z techniki ukrywania dróg, która niemal uniemożliwiała żołnierzom radzieckim rekonesans. Przejazdy na zdjęciach po prostu nie istniały.

Drzewa podwieszone na odpowiedniej wysokości były idealnym kamuflażem.
Drzewa podwieszone na odpowiedniej wysokości były idealnym kamuflażem.© Licencjodawca

Zgodnie z danymi historycznymi, drzewa nie byłyby w stanie ukryć dróg, więc Finowie musieli sięgnąć po coś innego. Patrząc na drzewa z wieży strażniczej widać nieprzerwaną linię lasu, lecz z poziomu drogi widać, jakby drzewa lewitowały. Wyobraźcie sobie, jak zdziwieni byli Sowieci, gdy przemierzali te tereny. Finowie doskonale wiedzieli, jak zagrać perspektywą, by zmylić wroga.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podczas II wojny światowej Finowie skłonili się ku naturze. Ok. 3/4 terenu było wówczas spowitego gęstymi drzewami, więc materiału było aż nadto. Gdyby mieli wykorzystywać sztuczny kamuflaż, potrzebowaliby na to ekstremalnie dużo czasu i środków. Siatki maskujące po prostu by się nie sprawdziły. Z samolotów byłoby wszystko widać jak na dłoni.

Finowie ukrywali w lasach wszystko.
Finowie ukrywali w lasach wszystko.© Licencjodawca

Po to, by zmylić nieprzyjaciela, Finowie ukrywali w drzewach, runie i liściach niemal wszystko – od oddziałów wojskowych po ciężki sprzęt i pojazdy. Tylko żołnierze wiedzieli co, gdzie jest. Naziści na północy Finlandii, z którymi Finlandia była w sojuszu, nie wpadli na ten pomysł, co przełożyło się na większe straty w wojskach podczas ofensywy przeciwko ZSRR w latach 1941-1944.

Z pewnej odległości nie było nic widać. Drzewa stały się naturalnym kamuflarzem.
Z pewnej odległości nie było nic widać. Drzewa stały się naturalnym kamuflarzem.© Licencjodawca

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)