Przepiękne nagranie Księżyca pokazuje jego detale. Zarejestrowano je wyjątkowym obiektywem

Przepiękne nagranie Księżyca pokazuje jego detale. Zarejestrowano je wyjątkowym obiektywem
Marcin Watemborski

12.04.2021 11:31, aktual.: 12.04.2021 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Srebrny Glob fascynuje ludzi od początku cywilizacji. Nic dziwnego, że uwielbiamy się wpatrywać w tarczę Księżyca, który przecież jawnie oddziałuje na życie ziemskie. Markus Stark postanowił nagrać przepiękny film, który ujawnia wiele szczegółów na temat obrazu naszego naturalnego satelity. Nic, tylko się zachwycać!

Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi i jest oddalony od niej o 384 400 km. Po to, by go dobrze zarejestrować nie wystarczy smartfon. Oczywiście – ogólnie będzie go widać, ale nie zobaczymy szczegółów. Chyba, że smartfon doda na Srebrnym Globie teksturę – na pewno pamiętacie tę akcję z Huawei.

Markus Stark był świadomy tego, że chcąc ukazać jak najwięcej detali, będzie potrzebował do tego dobrego sprzętu. Wymogiem był obiektyw długoogniskowy o ponadprzeciętnej rozdzielczości obrazu oraz korpus, który umożliwi większe odwzorowanie, więc pełna klatka odpadała. Doszły do tego też telekonwertery.

World's sharpest Tele lens! Moon, 300x zooming in! 4K, UHD, Leica 2.8/400 mm

Wybór artysty padł na teleobiektyw Leica Telephoto 400 mm f/2.8 APO Telyt R podłączony do korpusu Panasonic Lumix GH4 z łącznie trzema telekonwerterami: dwoma x2 oraz jednym x1.4, co w przełożeniu dało mu ekwiwalent ogniskowej dla aparatu małoobrazkowego rzędu 4480 mm! Praktycznie zrobił z swoją wersję teleskopu o zabójczej jakości optycznej.

Co ciekawe – te nagrania nie są bardzo współczesne. Zostały one zrealizowane w sierpniu 2015 roku w Niemczech. Przez wiele lat ten film leżał zapomniany w otchłani internetu, lecz teraz ponownie wzbudził zainteresowanie internautów dzięki portalowi Leica Rumors. Głównym powodem jest wspomniany wyżej obiektyw, którego cena na portalach aukcyjnych zaczyna się od prawie 26 000 złotych!

Rzadki obiektyw wystawiony na międzynarodowym portalu aukcyjnym.
Rzadki obiektyw wystawiony na międzynarodowym portalu aukcyjnym.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)