Przerażający widok Mariupola. Groby na łączniku między ulicami

Przerażający widok Mariupola. Groby na łączniku między ulicami
Źródło zdjęć: © © Alexander Ermochenko / Reuters via Forum
Marcin Watemborski

12.04.2022 07:51, aktual.: 26.07.2022 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mariupol to miasto, które znacznie ucierpiało podczas agresji Rosji na Ukrainę. Zniszczone zostały ulice, teatry, domy. Kadyrowcy wyłapują na ulicach cywilów. Przerażające zdjęcia zostały opublikowane przez agencję Reutera.

Aleksander Ermoczenko z agencji Reutera, który jest w Mariupolu, udokumentował przerażający widok. Na pasie zieleni między dwoma ulicami powstał niewielki cmentarz. Mieszkańcy chowają tam swoich bliskich. Tuż obok widać zniszczone budynki mieszkalne ze śladami po wybuchach pocisków.

W nocy z 11 na 12 kwietnia 2022 roku, obrońcy Mariupola informowali, że żołnierze Federacji Rosyjskiej użyli przeciwko nim oraz ludności cywilnej najprawdopodobniej broni chemicznej. Nieznana substancja sprawiła, że ludzie mają trudności z oddychaniem i pojawił się u nich zespół przedsionkowo-ataktyczny, jak informuje serwis WP Wiadomości oraz ukraińska dziennikarka Anastazja Lapatina.

Obraz
© © Alexander Ermochenko / Reuters via Forum

Zgodnie z informacjami WP Wiadomośći, wojska rosyjskie pozbywają się dowodów swoich działań. Mer Mariupola Wadym Bojczenko mówił o planach zbierania przez Rosjan ciał zamordowanych cywilów i spalenie ich w krematorium pod Donieckiem. Jak podaje Boczenko, powstały specjalne miejsca gromadzenia ciał, które są palone w mobilnych krematoriach lub grzebane w masowych grobach.

Według mera Mariupola mogło zginąć ponad 10 tys. osób. W mieście pozostało około 120 tys. ludzi, którzy potrzebują pomocy. Brakuje im nie tylko żywności i wody, ale również ogrzewania czy łączności. Bojczenko podaje, że co najmniej 33 tys. cywilów wywieziono do Rosji lub na terytoria kontrolowane przez separatystów, a ok. 150 tys. ludzi uciekło z miasta prywatnymi pojazdami.

Obraz
© © Alexander Ermochenko / Reuters via Forum

Więcej informacji znajdziecie na łamach serwisu WP Wiadomości.

Obraz
© © Alexander Ermochenko / Reuters via Forum
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)