Przerażający widok Mariupola. Groby na łączniku między ulicami

Przerażający widok Mariupola. Groby na łączniku między ulicami

Przerażający widok Mariupola. Groby na łączniku między ulicami
Źródło zdjęć: © © Alexander Ermochenko / Reuters via Forum
Marcin Watemborski
12.04.2022 07:51, aktualizacja: 26.07.2022 13:20

Mariupol to miasto, które znacznie ucierpiało podczas agresji Rosji na Ukrainę. Zniszczone zostały ulice, teatry, domy. Kadyrowcy wyłapują na ulicach cywilów. Przerażające zdjęcia zostały opublikowane przez agencję Reutera.

Aleksander Ermoczenko z agencji Reutera, który jest w Mariupolu, udokumentował przerażający widok. Na pasie zieleni między dwoma ulicami powstał niewielki cmentarz. Mieszkańcy chowają tam swoich bliskich. Tuż obok widać zniszczone budynki mieszkalne ze śladami po wybuchach pocisków.

W nocy z 11 na 12 kwietnia 2022 roku, obrońcy Mariupola informowali, że żołnierze Federacji Rosyjskiej użyli przeciwko nim oraz ludności cywilnej najprawdopodobniej broni chemicznej. Nieznana substancja sprawiła, że ludzie mają trudności z oddychaniem i pojawił się u nich zespół przedsionkowo-ataktyczny, jak informuje serwis WP Wiadomości oraz ukraińska dziennikarka Anastazja Lapatina.

Obraz
© © Alexander Ermochenko / Reuters via Forum

Zgodnie z informacjami WP Wiadomośći, wojska rosyjskie pozbywają się dowodów swoich działań. Mer Mariupola Wadym Bojczenko mówił o planach zbierania przez Rosjan ciał zamordowanych cywilów i spalenie ich w krematorium pod Donieckiem. Jak podaje Boczenko, powstały specjalne miejsca gromadzenia ciał, które są palone w mobilnych krematoriach lub grzebane w masowych grobach.

Według mera Mariupola mogło zginąć ponad 10 tys. osób. W mieście pozostało około 120 tys. ludzi, którzy potrzebują pomocy. Brakuje im nie tylko żywności i wody, ale również ogrzewania czy łączności. Bojczenko podaje, że co najmniej 33 tys. cywilów wywieziono do Rosji lub na terytoria kontrolowane przez separatystów, a ok. 150 tys. ludzi uciekło z miasta prywatnymi pojazdami.

Obraz
© © Alexander Ermochenko / Reuters via Forum

Więcej informacji znajdziecie na łamach serwisu WP Wiadomości.

Obraz
© © Alexander Ermochenko / Reuters via Forum
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)