Przyczepili kamerę do orła, który latał wokół zamku z bajki. To nagranie musisz zobaczyć
Orły od stuleci są wykorzystywane w polowaniach oraz innych zadaniach. Tym razem mamy do czynienia z ptakiem będącym latającym mocowaniem do kamerki 360 stopni. Dzięki temu możemy zobaczyć przepiękny zamek, który zainspirował Disneya do stworzenia znanej animacji.
Jeśli kiedykolwiek oglądaliście bajkę "Piękna i Bestia" Disneya, od razu skojarzycie budowlę, którą widać na filmie z przelotu orła. Jest to zamek Neuschwanstein położony w gminie Schwangau, w południowej Bawarii (Niemcy). Patrząc na niego, od razu można wyobrazić sobie, jak piękne bale się tam odbywały.
W okolicy zamku nie można latać dronami, ponieważ wiekowa budowla znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Jedynym sposobem, który nie będzie zanieczyszczał powietrza i pozwoli na nagranie pięknych kadrów z perspektywy lotu ptaka, jest wykorzystanie do tego... ptaka. Tak oto dochodzimy do Paula Klimy, który zawodowo zajmuje się tresurą orłów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smart-opaskę Oppo Watch Free?
Sokolnik zbudował specjalną uprząż dla orła, dzięki której jego ruchy nie są ograniczane. Na jej górze jest wysięgnik z zamontowaną kamerą Insta360 ONE RS. Dzięki nagraniu widz może poczuć się jak postać jakiejś fantastycznej opowieści, gdzie bohater lata na grzbiecie ogromnego ptaka. Zwróćcie uwagę, że obraz można obracać dookoła i oglądać całą okolicę.
Co ciekawe, sam pomysł nie był nowy. Już w 2007 roku eksperci głowili się nad tym, jak przyczepić kamerę do orła, lecz ówczesny sprzęt był po prostu za duży i za ciężki. Kamera ważąca ok. 500 gramów to dla ptaka spory ciężar. Próba z wykorzystaniem orła przedniego, który sam waży nawet do 6,7 kg (samica), udowodniła, że można uzyskać interesujące efekty, lecz dla zwierzęcia jest to naprawdę niewygodne. Teraz gdy na rynku są małe kamerki, ważące zaledwie 135 gramów, nagrywanie z perspektywy lotu ptaka stanowi znacznie mniejsze wyzwanie.
Klima mówi, że największym wyzwaniem podczas przygotowań do nagrania było stworzenie takiej uprzęży, która nie tylko będzie pozwalała na swobodne machanie skrzydłami, ale też na wykonywanie skomplikowanych manewrów. Celem było zaprojektowanie mocowania tak, by ptak praktycznie go nie zauważał i zachowywał się jak najbardziej naturalnie. Patrząc na efekt, udało się to wzorowo.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii