PSEUDO - cyfrowa przystawka do aparatów małoobrazkowych

PSEUDO - cyfrowa przystawka do aparatów małoobrazkowych

PSEUDO - cyfrowa przystawka do aparatów małoobrazkowych
Źródło zdjęć: © © MW
Marcin Watemborski
06.06.2016 06:33, aktualizacja: 26.07.2022 19:01

Przystawki cyfrowe do analogowych aparatów średnioformatowych nie są niczym nowym. W dobie cyfryzacji szybko rozwijają się lustrzanki cyfrowe z matrycą o wielkości klatki filmu 35 mm. Ale co z samym doświadczeniem fotografowania? Dla tych, którzy kochają swoje analogowe małe obrazki powstała koncepcja przystawki cyfrowej o nazwie „PSEUDO”.

Koncepcja PSEUDO jest prosta – do komory ładowania filmu małoobrazkowego, zamiast kasetki wkłada się przystawkę o jej kształcie, przedłużoną o matrycę światłoczułą. Dale Cullins z Birmingham w Wielkiej Brytanii, zaczął projektować właśnie takie urządzenie.

Matryca ma być zasilana wymienialnymi bateriami – póki co nie wiadomo czy będą to baterie AAA, czy zegarkowe. Zdjęcia mają być zapisywane na karcie micro SD, co wydaje się być dobrym rozwiązaniem, ze względu na miniaturyzację. Dla tych, którzy chcą mieć kontrolę nad samymi parametrami matrycy – przystawka ma zostać wyposażona w moduł WiFi oraz specjalną aplikację.

Obraz
© © Dale Cullins / [pseudofilmcanister.tumblr.com](http://pseudofilmcanister.tumblr.com/)

Parametry jak czas otwarcia migawki oraz przysłona będą kontrolowane ręcznie z poziomu aparatu, tak jak robi się to w mechanicznych konstrukcjach. Czułość ISO natywnie ma wynosić 100/200, lecz twórca nie wie, czy będzie w stanie skonstruować wszystko tak, by można było ją zmieniać.

Na przystawce prawdopodobnie nie będzie licznika klatek. Znajdzie się natomiast prosty włącznik oraz wskaźnik baterii. Jeśli chodzi o zapisywanie plików – Dale nie podaje szczegółów. Wspomina tylko o dwóch charakterystykach – czarno-białej oraz kolorowej, co sugeruje zapis w plikach JPEG, na pewno nie będą to RAWy. Całość ma zostać zamknięta w metalowej obudowie tak, by stylistycznie pasowała do klasycznych analogowych lustrzanek.

Obraz
© © Dale Cullins / [pseudofilmcanister.tumblr.com](http://pseudofilmcanister.tumblr.com/)

Zapytacie – po co coś takiego w czasach, kiedy pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe mają coraz niższe ceny? Odpowiedź jest prosta – z miłości do fotografowania. Przystawkę będzie można zamontować w małoobrazkowych lustrzankach, dalmierzach oraz kompaktach. Dla przypomnienia jak ważne jest doświadczenie fotografowania – pamiętajcie, że powstała Leica M-D...

Projekt możecie wesprzeć na Indiegogo. Więcej informacji oraz postępy realizacyjne znajdują się na blogu Dale'a.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)