Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Od tej strony ich nie znasz
Wiecie, co z jest z tyłu Sfinksa? A może zastanawialiście się, jakie były kulisy powstania zdjęcia „Przekąska pod chmurami”? Założymy się, że nie wiecie, jak wygląda tył maski Tutanchamona. Te i wiele innych zagadek rozwiążą zdjęcia ukazujące znane sceny i przedmioty z kompletnie innej perspektywy.
08.08.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nasze wyobrażenie na temat wielu rzeczy istnieje tylko dlatego, że widzieliśmy je na zdjęciach. Na dodatek były przedstawione w konkretny sposób. Każdy z nas wie, jak wygląda Statua Wolności w Nowym Jorku jako całość, ale mało kto widział ją w częściach lub wie, że z góry piedestał tworzy charakterystyczny kształt. Podobnie jest z ogonem Sfinksa – wiedzieliście, że w ogóle go ma?!
Zdjęcia, które zobaczycie w tym zbiorze, rzucą trochę światła na wiele sytuacji, miejsc i rzecz, które przecież każdy z nas zna lub o nich słyszał. Jednak narracja przedstawiona w mediach lub źródłach historycznych bywa bardzo liniowa. To doskonale pokazują fotografie prasowe, np. z 11. września 2001 roku, gdy samoloty uderzyły w World Trade Center.
Podobnie jest z kwestiami wizerunkowymi. Świetnym przykładem jest zdjęcie Kim Ir Sena pokazujące go z prawej strony. Na żadnym oficjalnym zdjęciu dostarczonym przez Koreę Północną, przywódca nie był pokazywany z takiej perspektywy. Powodem był guz wielkości piłki do tenisa na potylicy komunistycznego autokraty.
Te fotografie są doskonałym przykładem na to, że wszystko trzeba należy poznać i zobaczyć, by móc wyrobić sobie opinię. Przecież nie należy oceniać książki po okładce – na rewersie jest znacznie więcej informacji.