Filtr PureNight sprawi, że niebo będzie pełne gwiazd i bez świetlnych zanieczyszczeń
PureNight to filtr dedykowany do fotografii nocnego nieba, który pozwala się pozbyć zanieczyszczeń świetlnych od miejskiego oświetlenia.
15.12.2016 | aktual.: 15.12.2016 21:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nocne niebo pełne gwiazd to popularny temat fotograficzny, który chyba nigdy się nie znudzi. Jeżeli chcecie wykonywać takie zdjęcia, a mieszkacie w mieście, jest to utrudnione ze względu na zanieczyszczenie sztucznym światłem, które krótko mówiąc psuje efekt. Trzeba się mocno napracować w Lightroomie albo Photoshopie, żeby osiągnąć satysfakcjonujący efekt.
Filtr PureNight to filtr szklany, który jest wykonany ze specjalnego szkła (didymium glass), które redukuje transmisję światła pochodzącego z lamp sodowych, które są jednym z najbardziej rozpowszechnionych źródeł oświetlenia na świecie. Dzięki czemu zdjęcia oferują lepszą kolorystykę i kontrast w porównaniu z tymi wykonanymi bez filtra.
Filtr zaprojektował Ian Norman z Lonley Speck, który specjalizuje się w fotografii nocnego nieba. Poza możliwościami odcinania fal żółtych i pomarańczowych w zakresie 575 nm - 600 nm, PureNight został pokryty powłokami przeciwrefleksyjnymi, w celu redukcji blików i odbić.
Filtr będzie dostępny w uniwersalnym rozmiarze 85 mm i 100 mm, więc wymaga uchwytu na filtry przykręcanego do obiektywu. PureNight pasuje do popularnych uchwytów Cokin P (85 mm), Lee (100 mm). Filtr 85 mm obsługuje szkła do średnicy 77 mm, natomiast 100 mm obiektywy o średnicy do 105 mm.
Wersja 85 mm to koszt 220 dolarów, za wersję PureNight 100 mm trzeba już zapłacić 240 dolarów. To ceny dla pierwszych zamawiających, pierwsze dostawy już w marcu 2017 r.