Zanieczyszczenie świetlne – jak wpływa na zdjęcia nocnego nieba?
17.08.2016 12:19, aktual.: 17.08.2016 14:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fotografowanie nocą jest niezwykle kojącym zajęciem. Do zrobienia dobrych zdjęć potrzebujemy odpowiedniej sytuacji oświetleniowej. Podpowiadamy, jak ją rozpoznać.
Zanieczyszczenie świetlne polega na nadmiernej emisji światła, zwłaszcza nad miastami, gdzie wiązki emitowane przez lampy, budynki, reklamy itp. się nakładają. Nad miastem powstaje wtedy łuna świetlna, która jest widziana z dziesiątek kilometrów. To zjawisko skutecznie utrudnia życie miłośnikom nocnych zdjęć.
Fotograf Sriram Murall nagrał film poklatkowy, w którym pokazuje poszczególne stadia zanieczyszczenia świetlnego i to, jaki ma ono wpływ na końcowe zdjęcie. Uwzględnia on w filmiku skalę Bortle'a, która jest wyznacznikiem szacunkowej czystości nieba podczas obserwacji astronomicznych.
Klasy skali Bortle'a
- [b]Klasa 1[/b] – doskonale ciemne niebo
- [b]Klasa 2[/b] – typowe dobrze ciemne niebo
- [b]Klasa 3[/b] – niebo wiejskie
- [b]Klasa 4[/b] – niebo wiejskie przechodzące w podmiejskie
- [b]Klasa 5[/b] – niebo podmiejskie
- [b]Klasa 6[/b] – jasne niebo podmiejskie
- [b]Klasa 7[/b] – niebo podmiejskie przechodzące w miejskie
- [b]Klasa 8[/b] – niebo miejskie
- [b]Klasa 9[/b] – niebo w centrum miasta
Klasa 1 pozwala na obserwację i fotografowanie gwiazd i zjawisk, występujących na niebie, natomiast klasa 9 absolutnie nie pozwoli na nocne zdjęcia. Oczywiście oprócz samego zanieczyszczenia, mamy tutaj do czynienia z zafarbem płynącym z pasma widzialnego światła – wszystko będzie po prostu żółte. Nie zmienia to faktu, że wyjście na dach podczas ciepłej nocy, kiedy niebo jest bezchmurne to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy.
Pewnie większość z was mieszka miastach, ale jeśli chcielibyście spróbować swoich sił w fotografowaniu nocnego nieba – sprawdźcie mapkę zanieczyszczenia świetlnego. Nawet w Polsce można znaleźć miejsca podpisujące się pod klasę 1 według skali Bortle'a, które należą do obszarów ochrony ciemnego nieba.