Ralph Gibson i projekt „Mono" w Leica Gallery Warszawa

Ralph Gibson i projekt „Mono" w Leica Gallery Warszawa

Ralph Gibson i projekt „Mono" w Leica Gallery Warszawa
Źródło zdjęć: © © Ralph Gibson
Redakcja Fotoblogia.pl
08.04.2015 16:23, aktualizacja: 26.07.2022 19:39

Projekt „Mono" to fotografie, które Ralph Gibson wykonał w 2013 roku podczas podróży dookoła świata z aparatem Leica Monochrom.

Ralph Gibson po raz pierwszy w prawie pięćdziesięcioletniej karierze sięgnął po aparat cyfrowy, którym jest Leica Monochrom rejestrująca wyłącznie obraz czarno-biały. Aparat posłużył do wykonania projektu MONO. To wyraziste, czarno-białe fotografie w stylu typowym dla Gibsona. Fotograf obserwuje świat, perfekcyjnie kontroluje swoje kadry oraz światło, tworzy relacje pomiędzy poszczególnymi klatkami. W ten sposób umiejętnie buduje napięcie, bawi się formą. Prezentowana w Leica Gallery wystawa to opowieść, budowana poprzez związki pomiędzy obrazami, przez jednego z najwybitniejszych współczesnych klasyków fotografii.

Wojtek Wieteska:

Jest fotografem ponadczasowym, klasykiem, niepowtarzalnym artystą .Dotyka formy i treści w taki sposób, że każdy jego gest fotograficzny opowiada nam, widzom, o świecie w którym się zaskakująco dobrze odnajdujemy. Wchodzimy w świat realny, żywy, a jednocześnie, instalujemy się w przestrzeni własnej wyobraźni, własnych snów. Dotykamy swoich fantazmów, fetyszów, tych ukrywanych, przed samym sobą, w postaci myśli, słów lub właśnie, przeniesionych przez niego, obrazów fotograficznych. Ralph Gibson dokonuje tego, w sposób delikatny i jednocześnie jawny i przenikliwy. Oglądając jego fotografie nie tracimy poczucia własnej tożsamości, pozostajemy na tej cienkiej warstwie, która jest między fikcją sztuki a światem rzeczywistym. Chcemy w niej być, tu i teraz, bo taki jest przekaz fotografii Ralpha Gibsona

Na wystawie obejrzymy połowę z ponad 100 zdjęć, składających się na projekt i zawartych w albumie „MONO”, wydanym przez wydawnictwo Lustrum Press, założone przez samego Gibsona w roku 1970.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

Projekt był prezentowany w Holandii i Niemczech. W Polsce artysta nigdy nie gościł.

Prywatnie Ralph Gibson jest wielbicielem jazzu, sam gra na gitarze (oczywiście Gibson ), komponuje, uwielbia także tenis.

Więcej prac Ralpha Gibsona będzie można zobaczyć podczas „czarno-białego tygodnia” – swoistego festiwalu współczesnej fotografii czarno-białej, który odbędzie się w Leica Gallery nadchodzącej wiosny. W jego ramach na Mysiej 3 będzie można zobaczyć pokazy takich fotografów jak Jacob Aue Sobol, Piotr Zbierski, Michael Ackerman czy Wojtek Wieteska.

Na jesień Leica Gallery Warszawa zaplanowała także mistrzowskie warsztaty z Ralphem Gibsonem z edycji projektów i opracowywania albumów fotograficznych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)