Leica M Monochrom - niemiecka precyzja w czerni i bieli

Leica M Monochrom - niemiecka precyzja w czerni i bieli
Krzysztof Basel

10.05.2012 19:01, aktual.: 10.05.2012 21:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Leica M Monochrom to pierwszy na świecie cyfrowy pełnoklatkowy aparat fotograficzny rejestrujący wyłącznie czarno-biały obraz.

Leica M Monochrom to pierwszy na świecie cyfrowy pełnoklatkowy aparat fotograficzny rejestrujący wyłącznie czarno-biały obraz.

Leica M Monochrom
Leica M Monochrom

Po latach zachwytu fotografią kolorową do łask od jakiegoś czasu powraca fotografia czarno-biała. Pewnym dowodem tej tendencji jest nowa Leica M Monochrom - aparat wyposażony w matrycę specjalnie zaprojektowaną do wykonywania zdjęć tylko w czerni i bieli. Sensor ma rozdzielczość 18 megapikseli i rozmiary 23,9 x 35,8 mm. Nie zastosowano tu jednak filtra dolnoprzepustowego.

Przedstawiciele Leica Camera AG wyjaśniają:

Jego piksele światłoczułe widzą tylko światło. Nie przechodzi ono przez barwny filtr RGB, zatem każdy piksel rejestruje rzeczywiste wartości luminancji. Wynikiem są obrazy zapisane w skali szarości. Bez ekstrapolacji. Piksel w piksel. Dzięki temu uzyskujemy oszałamiająco ostre, wyraziste, kontrastowe zdjęcia o niespotykanej rozpiętości tonalnej.

Aparat ma czułość w zakresie ISO 160 - 10 000, a prędkość zdjęć seryjnych to 2 kl./s w serii do 8 zdjęć.

Leica M Monochrom
Leica M Monochrom

Z zewnątrz Leica M Monochrome kontynuuje klasyczne wzornictwo tego producenta. Korpus jest w pełni metalowy, a płyty górna i dolna zostały wykonane z bloków magnezu. Uwagę zwraca matowe, czarne wykończenie z delikatnym grawerem na sankach flash, dzięki czemu aparat powinien się mniej rzucać w oczy. Korpus wykończono miękką skórą, a w zestawie są: skórzany, gruby pasek na ramię, program Adobe Photoshop Lightroom oraz pełna wersja programu efektowego do obróbki czarno-białych zdjęć - Silver Efex Pro 2.

To już chyba tradycja, że w cyfrowych Leicach znajdują się małe i dosyć słabe wyświetlacze. Leica M Monochrome nie odbiega od tej zasady - z tyłu umieszczono 2,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości tylko 230 000 pikseli, ale za to pokryty odpornym na zarysowania szkłem szafirowym. Leica M Monochrom oferuje histogram surowych danych z matrycy.

To rozwiązanie odróżnia się od tradycyjnych histogramów tym, że wyświetla oryginalne, nieprzetworzone informacje o ilości światła, jaką zarejestrowały piksele sensora. Połączenie tego z konfigurowalnym wyświetlaczem pozwala na precyzyjną korektę i optymalizację ekspozycji. Naciśnięcie jednego przycisku wystarcza, by obrazy te zostały skonwertowane przy użyciu charakterystycznych filtrów znanych z analogowej fotografii czarno-białej: sepia, chłodna lub selenowa tonacja.

Leica M Monochrome będzie dostępna w sieci autoryzowanych punktów sprzedaży od końca lipca w cenie 29 000 zł.

  • Leica M Monochrom
  • Leica M Monochrom
  • Leica M Monochrom
  • Leica M Monochrom
  • Leica M Monochrom
  • Leica M Monochrom
[1/6] Leica M Monochrom
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)