Nowa, rewolucyjna funkcja w Photoshopie? [wideo]

© Ivan Grlic - Fotolia.com
© Ivan Grlic - Fotolia.com
Krzysztof Basel

11.10.2011 17:33, aktual.: 01.08.2022 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Adobe Photoshop nie tylko potrafi inteligentnie wypełniać zdjęcia z uwzględnieniem zawartości. Teraz ma także umożliwiać niemal całkowite likwidowanie rozmycia spowodowanego poruszeniem. Zobaczcie, w jaki sposób.

Adobe Photoshop nie tylko potrafi inteligentnie wypełniać zdjęcia z uwzględnieniem zawartości. Teraz ma także umożliwiać niemal całkowite likwidowanie rozmycia spowodowanego poruszeniem. Zobaczcie, w jaki sposób.

Problem rozmycia zdjęć dotyczy wielu fotografów - nie tylko zawodowców czy amatorów, ale w dużej mierze także osób fotografujących np. komórkami lub zwykłymi kompaktami. Do tej pory możliwości wyostrzania zdjęć były dosyć ograniczone, nawet w tak zaawansowanym programie jak Adobe Photoshop. Funkcje wyostrzające sprawdzają się głównie w doostrzaniu zdjęć, a nie w ich całkowitej naprawie czy redukcji rozmycia.

Sytuację ma zupełnie odmienić nowa funkcja, nad którą pracują projektanci firmy Adobe. W czasie odbywającej się w dniach 3-5 października w Los Angeles konferencji Adobe MAX 2011 zaprezentowano wiele najnowszych rozwiązań wprost z laboratoriów firmy. Jedną z innowacji, która powinna zainteresować każdego, kto ma styczność z fotografią, jest funkcja usuwania rozmycia ze zdjęć. Funkcja bazuje na algorytmie analizującym kierunki poruszania się aparatu w czasie wykonywania zdjęcia. Program ma za zadanie zniwelować taki ruch.

Szkoda, że nagranie samo jest dosyć rozmyte, przez co trudno jednoznacznie ocenić efekt pracy nowej, tajemniczej funkcji. Widzowie prezentacji zareagowali jednak wielkim zdziwieniem, co słyszymy na nagraniu.

Już kiedyś mieliśmy możliwość podejrzenia elementów zupełnie nowych funkcji Photoshopa, które wywołały spore zamieszanie. Na początku roku w całym Internecie zrobiło się głośno o Content Aware Fill, czyli wypełnieniu z uwzględnieniem zawartości.

Content Aware Fill oczywiście może się mylić, szczególnie w specyficznych, trudnych do analizy warunkach. Funkcja ta jest jednak bardzo przydatna przy obróbce zdjęć, kiedy w grę wchodzą także elementy obróbki graficznej.

Czy nowa funkcja odszumiania zostanie wprowadzona w Adobe Photoshop CS 6? Bardzo możliwe, że tak. Wątpię jednak, aby była rzeczywiście tak bardzo rewolucyjna, jak wielu twierdzi. To ciekawy wynalazek i "ludzie to pokochają, ale za to nie zapłacą".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)