Richard Avedon

Richard Avedon
Kepifil

19.07.2008 15:41, aktual.: 02.08.2022 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Richard Avedon (urodzony 15 maja 1923 w Nowym Jorku ? zmarł 1 października 2004) był sławnym amerykańskim fotografikiem. Moda i reklama to jego główne sfery zainteresowania.

Obok Annie Leibovitz o której niedawno pisaliśmy, jest kolejnym fotografem, którego zdjęcia i poczynania są inspiracja dla wielu fotografujących

Obok Annie Leibovitz o której niedawno pisaliśmy, jest kolejnym fotografem, którego zdjęcia i poczynania są inspiracja dla wielu fotografujących

W czasie wojny robił zdjęcia identyfikacyjne aparatem Rolleiflex, który dostał w prezencie od ojca. W 1946 założył własne studio i rozpoczął współpracę z magazynami mody, m.in. takimi jak Vouge i Life.

Pracował także dla magazynu mody Harper's Bazar i tak naprawdę od niego rozpoczęła się jego kariera.  To on nadawał ton i styl temu ilustrowanemu magazynowi. Jest autorem zdjęć które przeszły do historii fotografii jako jej ikony np.: Dovima i słonie, był twórcą wielkich, białych ściennych portretów m.in.: Beatlesów i Andy Warhola.

Avedon angażował się również w sprawy społeczno?polityczne dając temu wyraz w swoich fotografiach, bowiem fotografował przedstawicieli ?Południa? USA walczących na rzecz swobód obywatelskich, uwiecznił na swych zdjęciach przeciwników wojny w Wietnamie. W latach osiemdziesiątych dał wyraz niesprawiedliwości, czyniąc obiektem swych zainteresowań, robotników, bezrobotnych i bezdomnych amerykańskiego ?Zachodu?.  Ten cykl 124 portretów pod nazwą ?The American West? został zrobiony w plenerze, przy świetle dziennym, oczywiście na białym tle. Do historycznych fotografii należy także seria zdjęć świętujących sylwestra po upadku muru berlińskiego.

Jak widać Avedon uwiecznił to co uważał, co według niego na to zasługuje. Przejdzie zatem do legend fotografii jako misjonarz, nie ukrywający swych politycznych sympatii, któremu postawa moralna nie pozwoliła być obojętnym wobec obserwowanych zjawisk.

Jest laureatem wielu nagród i wyróznień.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)