Ricoh GR IIIx – nowa generacja kompaktu do fotografii ulicznej z innym obiektywem

Ricoh GR IIIx – nowa generacja kompaktu do fotografii ulicznej z innym obiektywem

Ricoh GR IIIx – nowa generacja kompaktu do fotografii ulicznej z innym obiektywem
Marcin Watemborski
11.09.2021 13:08, aktualizacja: 06.03.2024 22:30

Seria aparatów Ricoh GR przypadła do gustu wszystkim tym, którzy chcieli mieć przy sobie aparat dający obraz dobrej jakości, a przy tym niewielki. Praktycznie każdy z korpus z tej linii mieści się w kieszeni płaszcza, a nawet w obszernych spodniach. Ricoh GR IIIx przynosi szereg usprawnień.

Ricoh GR IIIx to nowa wersja kompaktowego aparatu z matrycą APS-C. Nie ma on wizjera, ani możliwości wymieniania obiektywów. Właśnie to sprawia, że jest on ceniony przez miłośników fotografii ulicznej. Niewielki aparat bez problemu zmieści się w kieszeni i jest na tyle niepozorny, że rzadko kiedy zwraca na siebie uwagę.

W nowym aparacie Ricoh GR IIIx znajdziemy 24-megapikselową stabilizowaną matrycę APS-C (do 4 stopni EV), która jest obsługiwana przez ulepszony procesor przetwarzania obrazu GR Engine 6. Dzięki temu pliki RAW mają rozpiętość 14 bitów, a maksymalna czułość ISO wynosi 102 400. W przypadku nagrywania filmów – maksymalna rozdzielczość to Full HD przy 60 kl./s i z kodekiem H.264.

Obraz

Aparat został wyposażony w obiektyw będący ekwiwalentem ogniskowej 40 mm dla pełnej klatki. Przysłona f/2.8 sprawia, że zauważymy na zdjęciach subtelne rozmycie tła, jak również lepsze działanie w trudnych warunkach oświetleniowych. Obiektyw składa się z 7 elementów w 5 grupach z 2 elementami asferycznymi. O przyjemny dla oka bokeh zadba 9-listkowa przysłona, którą w razie potrzeby można domknąć do wartości f/16.

Ricoh GR IIIx został wyposażony w hybrydowy system automatycznego ustawiania ostrości opierającego się na detekcji fazy oraz kontrastu. Nowy algorytm umożliwia skuteczne rozpoznawanie twarzy oraz przełączanie z jednej wykrytej osoby na kolejną za pomocą dotknięcia tylnego ekranu 3-calowego LCD o rozdzielczości 1,04 mln punktów.

Obraz

Aparat zasila ta sama bateria, co poprzednią wersję – DB 110 – i wystarcza na ok. 200 zdjęć. Ricoh GR IIIx ma wymiary 110 x 62 x 35 mm i waży 262 gramy z baterią oraz kartą SD. Został on również wyposażony w łączność Wi-Fi oraz Bluetooth 4.2 LE. Na korpusie znajdziemy również złącze USB-C, DisplayPort oraz gorącą stopkę.

Ricoh GR IIIx będzie dostępny w sprzedaży od 30 września 2021 roku w cenie 4499 złotych.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)