Rozmawiaj, z kim chcesz. Ten program spełni twoje najskrytsze marzenia dzięki zdjęciom i AI

Rozmawiaj, z kim chcesz. Ten program spełni twoje najskrytsze marzenia dzięki zdjęciom i AI

Xpression Chat zapowiada się interesująco i pokazuje, do czego jest zdolna współczesna technologia.
Xpression Chat zapowiada się interesująco i pokazuje, do czego jest zdolna współczesna technologia.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski
22.08.2023 11:30

Marzyliście kiedyś, by porozmawiać ze swoim idolem? A może tęsknicie za kimś bliskim, kogo już nie ma? To i wiele więcej oferuje Xpression Chat. Wystarczy, że wgracie zdjęcie, a program wygeneruje sztuczną wideorozmowę. Zapowiada się to naprawdę ekscytująco.

Xpression Chat to nowa aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która symuluje wideorozmowę na podstawie dowolnego zdjęcia. Program wykorzystuje aplikację ChatGPT, by wymyślić odpowiedzi i prowadzić dialog. To oczywiście tylko symulacja, ale jest bardzo interesująca. Pokazuje to możliwości obecnie dostępnych algorytmów AI, które stają się coraz lepsze. Program opracowała firma Embody Me z Tokio, która zajmuje się treściami generatywnymi i deep fake’ami.

Wszystko, co musisz zrobić, to przesłać zdjęcie dowolnej osoby, a aplikacja "ożywi" ją dzięki magii algorytmów. W rzeczywistości tworzy animację na podstawie zdjęcia i wybiera jeden z 50 różnych głosów, który dodaje do wgranej twarzy. Co ciekawe, w ten sposób możemy "porozmawiać" np. z naszym kotem, psem czy postacią z bajki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ta technologia jest interesującą nowinką i przy nowince technologicznej powinniśmy zostać. Efekty nie są zachwycające. Współcześnie da się wygenerować bardziej rzeczywiste deep fake’i, które są w stanie nabrać tysiące ludzi, o czym przekonaliśmy się już podczas wyborów prezydenckich w USA kilka lat temu oraz podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, jak też po wybuchu wojny w Ukrainie. Fałszywe nagrania krążą po sieci do dziś.

Xpression Chat został stworzony wyłącznie po to, by dostarczyć ludziom rozrywki. Niemniej jednak istnieje rzeczywisty potencjał podobnych programów, które mogą przynieść wiele złego i oszukiwać ludzi. Z drugiej strony – np. "rozmawianie" ze zmarłymi może pomóc ukoić ból po stracie ukochanej osoby lub w drugą stronę – pogłębić żal. Wszystko to ma swoje plusy i minusy.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)