Rozmiar zdjęcia 13x18 – niezbędne rady dla każdego

Rozmiar zdjęcia 13x18 – niezbędne rady dla każdego

Rozmiar zdjęcia 13x18 – niezbędne rady dla każdego
Rozmiar zdjęcia 13x18 – niezbędne rady dla każdego
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Paulina Gądowska
21.04.2020 12:28, aktualizacja: 28.04.2020 07:58

Jednym z rzadziej wybieranych formatów jest rozmiar zdjęcia 13x18. To właśnie one świetnie prezentują się w ramkach w widocznym miejscu naszego domu. Jakie fotografie najlepiej wywoływać w takich proporcjach?

Rozmiar zdjęcia 13x18 mają stosunek boków 2:3. Oznacza to, że nie zmieszczą się do albumu fotograficznego o podstawowym rozmiarze. Są one większe od standardowych odbitek o 3 centymetry, zarówno pod względem długości, jak i szerokości. Nie musi to być jednak przeszkoda w wyborze tego rozmiaru fotografii, gdyż wiele sklepów oferuje albumy, dostosowane także do tej wielkości.

Rozmiar zdjęcia 13x18 – gdzie używamy?

Jeśli kadrujemy nasze fotografie ręcznie do rozmiaru 13x18, nie możemy zapomnieć o dokładnych wymiarach: 12,7 x 17,8 cm lub 1500 x 2102 pikseli. To dzięki nim po wywołaniu otrzymamy odbitkę w oryginalnej jakości i wielkości. Warto pamiętać przy tym, że większość aparatów wykonuje zdjęcia w proporcjach 3:2 lub 4:3. Jeśli będziemy chcieli przyciąć zdjęcie do formatu 2:3, konieczne będzie właściwe wykadrowanie fotografii.

Kiedy korzystamy z tak niestandardowych proporcji? Przede wszystkim musimy wybierać obrazy, które mają dużą ilość szczegółów. Mogą to być pamiątkowe zdjęcia grupowe np. z wakacji lub wyraziste portrety ukochanej osoby. To oczywiście tylko przykłady - warto eksperymentować, jaki format zdjęcia sprawdzi się najlepiej do zaprezentowania wybranej przez nas tematyki zdjęcia.

Odbitki 13x18 zawsze ukazują mnóstwo szczegółów. Warto o tym pamiętać, ponieważ po wywołaniu zdjęcie może ukazać nam nieestetyczne szczegóły, na które wcześniej nie zwróciliśmy uwagi, np. bałagan w tle, który może odwrócić uwagę od głównego elementu fotografii. Nie chcemy przecież, by postawiona ramka na czystej półce, pokazywała np. odbitkę z naszym wizerunkiem na tle niepoukładanych rzeczy w wakacyjnym pokoju hotelowym.

Zdjęcia 13x18 wymagają nieco wprawy i o wiele łatwiej jest je wykonywać, mając pod ręką lustrzankę lub porządny aparat w smartfonie. Oto kilka poradników, które z pewnością podpowiedzą nam, na jaki model się zdecydować:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)