Rzadka biała wiewiórka pojawiła się na drzewie. Dobrze, że miał aparat pod ręką

Rzadka biała wiewiórka pojawiła się na drzewie. Dobrze, że miał aparat pod ręką

Gary Blick mówi, że albinizm u wiewiórek występuje w jednym na 100 tys. przypadków.
Gary Blick mówi, że albinizm u wiewiórek występuje w jednym na 100 tys. przypadków.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Gary Blick
Marcin Watemborski
14.07.2023 10:17, aktualizacja: 14.07.2023 11:44

Gary Blick jest nie tylko lekarzem, ale również zapalonym fotografem. Na zewnątrz jego biura rośnie drzewo, na które chętnie wchodzą różne małe zwierzaki. Jednym z nich jest wiewióka-albinos. Ekspert mówi, że takie stworzenie rodzi się jedno na 100 tys. okazów.

Wiewiórka, którą widzicie na zdjęciu, to popularna wiewiórka szara. O ile w Polsce nie idzie ich uświadczyć, tak w USA czy Kanadzie to jeden z najbardziej popularnych gryzoni. W przeciwieństwie do naszych "basiek" te charakteryzują się płowym umaszczeniem, lecz czasem zdarzają się też okazy melanistyczne (czarne) oraz albinosy (absolutnie białe).

Gary Blick dostrzegł wiewiórkę na drzewie, za oknem swojego biura.
Gary Blick dostrzegł wiewiórkę na drzewie, za oknem swojego biura.© Licencjodawca | Gary Blick

Gary Blick zna się doskonale na medycynie (pracuje w organizacji Healt Care Advocates International) i wie, że albinizm to rzadka mutacja. Tłumaczy, że zmiany w genach gryzonia zdarzają się raz na 100 tys. okazów. Albinizm to nic innego jak brak hormonu (melaniny) w komórkach, który odpowiada za powstawanie barwnika, przez co zwierzęta zyskują charakterystyczne umaszczenie. Niestety wiąże się to z tym, że takie stworzenia mogą być łatwą zdobyczą dla polujących drapieżników, ponieważ znacznie odstają od otoczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo tego, że "to tylko biała wiewiórka", jej widok znacznie poprawił humor lekarzowi. Blick mówi, że ostatnio w jego rodzinie było sporo problemów zdrowotnych, a jego nastrój był naprawdę kiepski. Widok rzadkiego zwierzęcia tuż z oknem od razu rozjaśnił jego dzień.

Białe wiewiórki mają w Stanach Zjednoczonych znaczenie symboliczne. Według rdzennych Amerykanów są one oznaką pokoju. Indianie często wykorzystywali białe wiewiórki na polu walki, by zmusić wrogie plemiona do podania. Idąc dalej – każdy, kto zabije białą wiewiórkę, będzie przeklęty i straci swoje przywileje łowcze.

Największe skupisko wiewiórek-albinosów jest w miejscowości Olney w stanie Illinois (USA), gdzie wolontariusze sprawują opiekę nad tymi małymi gryzoniami. Co więcej, białe wiewiórki podlegają tam ochronie prawnej.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)